Formalna ścieżka edukacji w Polsce to szkoła podstawowa, średnia, a potem wyższa. Zazwyczaj chodzimy jeszcze na zajęcia dodatkowe, aby np. poprawić znajomość języka. To wszystko kosztuje czas i pieniądze. Dzisiaj chcę Ci powiedzieć, że edukacja to proces, który trwa całe życie. To najlepsza inwestycja, na jaką powinno cię być stać. Zobacz jak możesz to zrobić!
More...
“Wiedza jest jedyną rzeczą, która wzbogaca, a której nikt nie może nikomu odebrać.” Ignacy Paderewski
Zgodnie z metodą zarządzania domowym budżetem, którą nazywamy budżetowaniem, wszystkie zarobione pieniądze w danym miesiącu rozdzielamy na sześć mniejszych budżetów: 55% na koszty życia, 10% na przyszłe inwestycje, 10% na edukację, 10% na przyjemności, 10% na większe wydatki i 5% na dobroczynność.
Osobny budżet na edukację stanowi 10% naszych miesięcznych dochodów!
Pieniądze kumulują się każdego miesiąca w ramach budżetu EDUKACJA. Wiem, że 10% może wydawać się Tobie dużo. Też tak kiedyś myślałam. Jednak może być tak, że będziesz chciała pojechać na weekendowe warsztaty, zapisać się na roczny kurs lub studia podyplomowe. Może teraz tego nie planujesz, ale mając odłożone pieniądze w tym budżecie nie będziesz zastanawiała się wtedy skąd wziąć pieniądze.
“Inwestowanie w wiedzę, zawsze przynosi największe zyski” Benjamin Franklin
Współczesny świat bardzo szybko się zmienia. Środowisko cyfrowe i online to ciągłe zmiany i rozwój. Pojawiają się nowe technologie i zawody, których jeszcze niedawno nie było. Niezależnie od pracy, jaką wykonujesz zmiany są nieuniknione! Warto się stale uczyć, a to już wymaga nakładów czasu i swoich pieniędzy.
Osobiście należę do osób, które po prostu lubią uczyć się i dowiadywać nowych rzeczy. Jestem ciekawa świata i ludzi, dlatego szukam informacji, jeśli coś mnie zainteresuje. Czytanie książki to dla mnie przyjemność i forma odpoczynku. Uwielbiam uczestniczyć w warsztatach, szkoleniach i konferencjach, gdzie mogę wysłuchać ciekawej prelekcji i poznać nowych ludzi. Jednak uczestniczyłam też w szkoleniach, które po prostu mnie nudziły i odliczałam czas do końca.
Dzisiaj podzielę się z Tobą moimi doświadczeniami i podpowiem kilka sposobów, skąd czerpać wiedzę nawet przy ograniczonym budżecie.
Korzystaj z darmowej wiedzy
Współcześnie dostęp do wiedzy jest niemal nieograniczony. Internet spowodował, że mamy dostęp do wiedzy i ekspertów z całego świata. Mnóstwo materiałów jest zupełnie za darmo! Mamy blogi, artykuły, aplikacje, podcasty, media społecznościowe, kanały na YouTube, gdzie ludzie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Tylko od Ciebie zależy, jakie treści wybierasz i czyje profile obserwujesz! Dzięki mediom społecznościowym mamy dostęp do ludzi, których podziwiamy i mogą być dla nas inspiracją. Zacznij od darmowych materiałów w dziedzinie, jakiej chcesz się rozwijać i obserwuj ludzi, od których chcesz się uczyć.
Czytaj książki
Z każdej książki możemy wyciągnąć coś dla siebie. W cenie ok. 50 zł mamy dostęp do wiedzy i doświadczeń zdobywanych przez wiele lat. Jednak przestrzegam przed kupowaniem kolejnych książek, jeśli nie przeczytałaś tego co masz! Sama muszę się pilnować! Mam wiele książek, jakie chciałabym przeczytać i chętnie bym je od razu kupiła, ale wiem, że i tak nie sięgnę po nie w pierwszej kolejności.
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” Wisława Szymborska
Książki to źródło wiedzy i inspiracji, ale samo czytanie jeszcze nic nie zmieni. Najważniejsze jest działanie i wykorzystanie wiedzy w praktyce! Sama mam skłonność do tego, aby wciąż się czegoś uczyć i dowiadywać więcej w różnych tematach. Mam tego świadomość i wiem, że czasem potrzebuję przerwy, zastanowić się, wyciągnąć wnioski i sprawdzić to, co przeczytałam lub usłyszałam.
“Wszystko, czego się dotąd nauczyłeś, zatraci sens, jeśli nie potrafisz znaleźć zastosowania dla tej wiedzy.” Paulo Coelho
Jeśli chcesz ograniczyć koszty, to pożyczaj i wymieniaj się książkami. Sprzedaj te, które przeczytałaś i wiesz, że do nich nie wrócisz. Tak samo Ty możesz kupić od kogoś książkę, zamiast zamawiać nową z księgarni.
Rozwijaj swoje kompetencje miękkie
Kiedyś uważałam, że najważniejsza jest wiedza techniczna i umiejętności tzw. twarde. Uczyłam się wzorów, parametrów, przepisów, programów, które sądziłam będą ważne w mojej pracy. Wierzyłam, że umiejętności miękkie jakimś cudem same do mnie przyjdą. Studiowanie zarządzania, czy kierunków humanistycznych wydawało mi się bez sensu. Wierzyłam, że po prostu nauczę się ich w praktyce wykonując codzienne obowiązki i obserwując swoich przełożonych. Dzisiaj wiem, że umiejętności miękkie są tak samo ważne lub nawet ważniejsze jak te twarde. Mamy wokół różne wzorce i musimy wiedzieć, co chcemy wybrać dla siebie. Kiedyś usłyszałam takie zdanie:
“Technicznych rzeczy mogę pracownika nauczyć, ale nie zmienię tego jakim jest człowiekiem” Elżbieta Kazimierska
Oczywiście każdy z nas ma jakieś naturalne cechy i talenty, które pomagają w danej pracy. Na stanowisku kierownika najważniejszy jest charakter i efekty jego pracy, a nie dyplomy i tytuły. Oczywiście wiedza techniczna pomaga, ale nie jest wyznacznikiem. Nie trzeba znać na pamięć wszystkich wzorów i przepisów. W każdej chwili mamy do nich dostęp i możemy sprawdzić lub kogoś zapytać. Wniosek? Nie lekceważ kompetencji miękkich w swojej edukacji!
Ucz się języków
Nawet nie chcę wiedzieć, ile pieniędzy do tej pory wydałam na naukę języka. Jeśli teraz miałabym wybrać jedną umiejętność ze szkoły, to wybrałabym bardzo dobrą znajomość języka. W sumie to chyba jedyny sensowny jeszcze przedmiot w szkole, który rzeczywiście ma znaczenie w dorosłym życiu.
Jeśli masz dziecko w szkole, to niech uczy się języka! Kiedyś wierzyłam, że jak już nauczę się słówek i zacznę mówić to tak będzie już zawsze! Niestety te umiejętności zanikają, jeśli z nich nie korzystamy! Okropne, prawda?! Sama długo nie korzystałam z języka angielskiego i niemieckiego. Dlatego dziś nadrabiam te zaległości. Teoretycznie możliwości nauki jest mnóstwo, ale potrzebne są jeszcze zaangażowanie i dyscyplina. Zachęcam Cię do nauki języków! Nawet jeśli teraz nie wykorzystujesz tych umiejętności w pracy, to otworzą Tobie inne drogi.
Wykorzystuj wiedzę w praktyce
Najważniejsza i najtrudniejsza dla nas umiejętność, to wykorzystywanie zdobytej wiedzy w praktyce. Szczególnie my, kobiety uwielbiamy przeczytać kolejną książkę, zapisać się na kolejny kurs, zrobić kolejne studia. Jesteśmy lepiej wykształcone jak panowie. W Polsce statystycznie wyższe wykształcenie ma 38% kobiet i 26% mężczyzn. Mimo lepszego wykształcenia wciąż zarabiamy mniej. Porównując średnie zarobki brutto za godzinę w Polsce, kobiety zarabiają o 9% mniej niż mężczyźni. Grupą zawodową charakteryzującą się największą różnicą w wynagrodzeniach są managerowie. Kobiety zarabiają o 23% mniej niż mężczyźni. Najmniejsze różnice występują w przypadku pracowników biurowych, ale wciąż występują! Powodów jest wiele. To temat na osobny artykuł. Jednak obserwuję u siebie i innych kobiet, że my wciąż uczymy się, a tej wiedzy nie wykorzystujemy w praktyce! Panowie są bardziej skłonni do działania, podejmowania ryzyka i uczenia się na własnych błędach. My natomiast wkładamy wiele energii w przygotowania, mamy skłonności do perfekcjonizmu i zaniżania wartości swojej pracy.
„Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie.” Paulo Coelho
Podsumowując, edukacja nie kończy się wraz z uzyskaniem dyplomu ze szkoły. To niekończący się proces. Dlatego zgodnie z metodą budżetowania, co miesiąc gromadź środki właśnie na edukację. Budżet ten stanowi 10% miesięcznych dochodów.
Na każdym etapie życia inna wiedza i umiejętności mogą być Tobie potrzebne. Masz mnóstwo materiałów, z których możesz korzystać za darmo! Ucz się tego, co jest dla Ciebie ważne i może pomóc Tobie w osiągnięciu celów. Czytaj książki. Nie pomijaj umiejętności miękkich i nauki języka!
Przede wszystkim sprawdzaj i wykorzystuj wiedzę w praktyce! Małymi krokami, ale rób postępy. Najwięcej nauczysz się poprzez działanie i doświadczanie.