Kto nie lubi podróży? Branża turystyczna jest jedną z największych gałęzi światowej gospodarki. Może pandemia ograniczyła nasze możliwości, ale mimo to wciąż jesteśmy spragnieni wyjazdów. Ile kosztuje nas pasja do podróżowania? Udowodnię, że wcale nie trzeba wydawać mnóstwo pieniędzy, aby zwiedzać świat. A jak to zrobić? Podam kilka sposobów.
More...
1. Ustal cel podróży
Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku
Lao-Tzu
Dokąd chciałabyś wyjechać? Zapisz miejsce, gdzie chciałabyś spędzić wakacje. Jeśli określiłaś swój cel, to przygotuj wstępny budżet podróży. Ile czasu tam spędzisz? Ile pieniędzy potrzebujesz zgromadzić? Ile będzie kosztował transport, nocleg i wyżywienie? Zapisz orientacyjne kwoty. Co chciałabyś zwiedzić i zobaczyć? Dokąd pójść? Co robić? To ważne pytania, bo określą co jest dla Ciebie ważne. Jeśli masz cel podróży, to łatwiej będzie Ci wygospodarować pieniądze w budżecie domowym na jego realizację i szukać oszczędności.
2. Planuj budżet domowy
Zasady budżetowania poznasz TUTAJ. Wakacje pokrywasz oczywiście z budżetu DUŻE WYDATKI.Każdego miesiąca odkładasz 10 proc. swoich dochodów. Ustal kwotę, jaką będziesz odkładać tylko na wyjazd. Znasz swój cel, więc wiesz ile pieniędzy potrzebujesz zgromadzić. Wówczas nie będziesz zastanawiać się na krótko przed urlopem skąd wziąć pieniądze na wycieczkę. Będziesz mogła w pełni cieszyć się z wyjazdu, bo finanse będą pod kontrolą.
3. Zadbaj o dodatkowe pieniądze na wyjazd
W budżecie DUŻE WYDATKI zdarzają się nieprzewidziane koszty. Czasem może nam brakować pieniędzy, aby zrealizować określony cel podróży. Jeśli wiesz, ile pieniędzy potrzebujesz zgromadzić i prowadzisz budżet domowy, to łatwo policzysz brakującą kwotę. Dla mnie jeden wyjazd w roku to zdecydowanie za mało. Dlatego odkładam dodatkowe pieniądze, które przeznaczam na różne wycieczki. Mam skarbonkę, do której wrzucam „ekstra”pieniądze z wykonanego rękodzieła, upieczone dla kogoś ciasto, udzielone lekcje i tłumaczenia lub sprzedane kompozycje florystyczne. W ten sposób odkładam po 600 – 700 zł na kwartał. Innym źródłem są prezenty, jakie otrzymuję. Bliscy wiedzą, że najlepszym podarunkiem są wrażenia i radość z podróży. Czasem dostaję bilet na konkretne wydarzenie lub wstęp do muzeum. Innym razem kupon dowykorzystania w konkretnym sklepie lub poszczególne usługi.
4. Planuj wakacje „na własną rękę”
W ten sposób możesz kontrolować koszty. Ta opcja niemal zawsze wyjdzie najtaniej. Fakt, że potrzebujesz poświęcić czas na planowanie, szukanie najlepszych połączeń i noclegów oraz porównywanie cen. Biuro podróży przedstawi Tobie gotową ofertę, ale zapłacisz za ich pracę i pośrednictwo. Możesz rozważyć jeszcze ofertę Last Minute.Wówczas skorzystasz z promocyjnej ceny. Jednak podejmujesz ryzyko rezerwacji wakacji na ostatnią chwilę. Pamiętaj, aby oferta mieściła się w zaplanowanym wcześniej budżecie.
5. Rezerwuj bilety z wyprzedzeniem
Jeśli planujemy podróż zagranicę, to jednym z największych kosztów będzie lot samolotem. Bilet do Rzymu za 49 zł? Tak, ale tylko ze sporym wyprzedzeniem i bez możliwości zwrotu.Często należy doliczyć jeszcze transport do innego miasta, skąd akurat mamy tani lot. Dodatkowe udogodnienia również kosztują. Trzeba na bieżąco aktualizować kalkulację. Podróżowanie tanimi liniami daje poważne oszczędności. Warto skorzystać i zaplanować swój urlop z wyprzedzeniem.
6. Wyjeżdżaj poza sezonem
Jeśli masz możliwość podróżowania poza sezonem, to warto skorzystać z okazji i wyjechać chociaż na kilka dni. Ceny są zdecydowanie niższe. Trzy okresy, które są szczególnie korzystne to czas po weekendzie majowym, miesiąc listopad i grudzień oraz okres po Nowym Roku, a przed feriami zimowymi. W ten sposób możesz sporo zaoszczędzisz, unikniesz tłumów i kolejek.
7. Korzystaj ze zniżek
Linie lotnicze sprzedają roczne członkostwo w klubie, które uprawnia do zniżek przy nabywaniu biletów. Ich ceny są różne w zależności od terminu podróży. Korzystaj z porównywarki cen podczas wyboru hotelu np. Trivago, Booking, AirB&B. Nocleg to często jeden z największych kosztów podróży. Za uzbierane punkty na danym portalu możesz otrzymać rabat. Władze municypalne i organizacje turystyczne proponują czasowe karty turystyczne łączące transport miejski z uprawnieniami do zniżek na atrakcje lub wejścia do muzeów. Korzystaj!
8. Planuj atrakcje
Przed wyjazdem staram się dobrze poznać miejsce, do którego jadę. Przeglądam strony internetowe, blogi i vlogi podróżnicze oraz przewodniki. Chętnie oglądam filmy dokumentalne, historyczne lub obyczajowe związane z tym miejscem. W ten sposób mogę zaplanować atrakcje, z jakich chcę skorzystać. Wiele z nich może być darmowa. Wybierz te, na których Tobie zależy i będą warte swojej ceny. Czasem wystarczy piękna architektura miasta. Możesz zrezygnować z wizyty w muzeum, jeśli wystawa nie jest dla Ciebie interesująca. Zastanów się, co chciałabyś robić w danym miejscu i dokąd pójść.W ten sposób zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale również czas.
9. Jedz prawie „normalnie”
Wiadomo, że nie jedziemy na wakacje, aby trzymać jakąkolwiek dietę. Jednak jeśli na co dzień nie jadasz wszystkich posiłków w restauracjach, to na wakacjach również możesz przygotowywać część z nich (szczególnie śniadanie i przekąski). Wybierz miejsce noclegowe z aneksem kuchennym lub dostępem do kuchni. Niektóre hotele oferują śniadanie wliczone w cenie. Sprawdź, która opcja sprawdzi się w Twoim przypadku. Wybieraj restauracje, w których jadają mieszkańcy. Masz pewność, że jedzenie będzie smaczne i dobrej jakości. Przede wszystkim ogranicz słodycze i alkohol. Unikniesz wyrzutów sumienia, diety po powrocie i zbędnych kosztów.
10. Podróżuj jak backpaker
Backpacking to forma indywidualnej turystyki z niewielkim bagażem. Ta forma jest znana nie tylko wśród młodych ludzi, ale również wśród osób dojrzałych. Charakteryzuje się organizowaniem podróży na własną rękę, korzystaniem z transportu publicznego i tanich noclegów. Dla tego specyficznego podróżnika powstała cała infrastruktura, która zaspokaja podstawowe potrzeby w niewygórowanych cenach. Noclegi w hostelach to możliwość poznania nowych osób, ich historii i wymiany doświadczeń. Zainteresowana?
Podsumowując, wcale nie trzeba wydawać mnóstwo pieniędzy, aby zwiedzać nowe miejsca. Czasem niskim kosztem można spędzić wspaniały urlop. Nie jedź w miejsca, na które po prostu Cię jeszcze nie stać. W pierwszej kolejności zaplanuj budżet. Absolutnie nie zapożyczaj się na wakacje! W tym celu odkładamy pieniądze w budżecie DUŻE WYDATKI, a podczas wyjazdu trzymamy się określonych kwot. W ten sposób na pewno nie wrócisz z urlopu „na minusie”. Chodzi o piękne wspomnienia i przeżycia, a niekoniecznie standard pokoju, czy przywiezione pamiątki.
A ty jakie masz sposoby, aby wydawać mniej na wakacje?Podziel się w komentarzu.
Autorka: Natalia Łukaszewska
Zrób Szybki Test Online i sprawdź, jak radzisz sobie dzisiaj z pieniędzmi!
Może też Cię zainteresuje: