Odpoczynek oraz sprawianie sobie przyjemności jest konieczne, jeśli chcemy zachować w naszym życiu równowagę. Wyjazdy, koncerty, wyjścia do restauracji. Możliwości są niemal nieograniczone. Poznaj kilka sposobów, jak cieszyć się życiem i nie rujnować przy tym domowego budżetu.
More...
Przede wszystkim ZACZNIJ PLANOWAĆ. Tylko tyle i aż tyle. Zaplanuj swój rok najlepiej już pod koniec bieżącego. Określ, ile razy, dokąd i na jak długo chcesz wyjechać. Czy będzie to wyjazd z rodziną, we dwoje, czy ze znajomymi? Chcesz zwiedzać, aktywnie spędzać czas, czy leżeć w słońcu na plaży? Wybierz miejsce, gdzie zawsze chciałaś pojechać i zrealizuj swoje marzenie, zamiast np. kilku mniejszych i tańszych wyjazdów.
Chcesz iść do teatru lub na koncert? Bilety na imprezy z udziałem znanych wykonawców należy kupić z dużym wyprzedzeniem. Sprawdź, na jakie wydarzenia chciałabyś pójść.
Czy w danym roku odbędzie się ślub w rodzinie lub wśród znajomych? Czy pójdziesz na przyjęcie? Może odbędzie się I Komunia dziecka, osiemnastka, albo sama chcesz zorganizować przyjęcie urodzinowe?
Znając swój tryb życia oraz zobowiązania zastanów się, jak często potrzebujesz naładować baterie. Czy Twoja praca jest bardzo stresująca? Czy weekendowe przerwy pomagają Tobie odpocząć? Może potrzebujesz dłuższej przerwy? Jeśli wiesz, że minimum raz na kwartał potrzebujesz oderwać się od obowiązków zawodowych, to możesz zaplanować terminy swoich wyjazdów lub rozrywki. Unikaj spontanicznych pomysłów i decyzji na ostatnią chwilę, bo narazisz się na dużo wyższe koszty.
Zgodnie z metodą zarządzania domowym budżetem, którą nazywamy budżetowaniem, wszystkie zarobione pieniądze w danym miesiącu rozdzielamy na sześć mniejszych budżetów: 55% na koszty życia, 10% na przyszłe inwestycje, 10% na edukację, 10% na przyjemności, 10% na większe wydatki i 5% na dobroczynność.
Budżet PRZYJEMNOŚCI to właśnie pieniądze na Twoją rozrywkę. Te pieniądze należy wydać w danym miesiącu. Dlaczego? Bo pieniądze mają również sprawiać nam przyjemność, pomagać w realizacji marzeń i motywować do dalszej pracy. Do przyjemności może zaliczać się obiad w restauracji, kawa na mieście z koleżanką, wyjście do kina lub do teatru, wydatki związane z naszym hobby. Uwaga! Do przyjemności zaliczają się również papierosy, alkohol na przyjęciach, słodkości i niezdrowe przekąski. Ten budżet możesz wydać cały w danym miesiącu i od Ciebie zależy na co przeznaczysz te pieniądze.
Na większe wydatki np. tygodniowe wakacje odkładamy w ramach budżetu Duże Wydatki. Te pieniądze kumulują się każdego miesiąca. Dzięki nim możemy realizować swoje cele i marzenia np. wakacje, przyjęcie urodzinowe, komunię dziecka, wesele, remont lub samochód. Większość z tych wydatków możemy zaplanować. Jeśli ustalimy sobie budżet na wakacje i wydamy mniej, to mamy więcej pieniędzy na inne cele.
Możesz pomyśleć, że całe to budżetowanie, albo szukanie oszczędności jest męczące. Zmusza nas do planowania, dostosowywania się i wyborów ze względu na ceny. Jednak często przesunięcie wyjazdu o kilka dni jest dla Ciebie bez znaczenia, a różnica w cenie jest istotna. Decydując się na wyjazd poza sezonem zapłacisz mniej, jak podczas sezonu.
“Mądre gospodarowanie pieniędzmi, to sztuka minimalizowania tylko tych kosztów, które są nam zbędne, po to, żeby mieć więcej pieniędzy, na to co jest dla nas ważne.” Michał Szafrański
Ty decydujesz, na co przeznaczasz swoje pieniądze. Jednak jeśli coś jest Tobie obojętne, to po co przepłacać? Dobre budżetowanie to połączenie dyscypliny ograniczenia kosztów oraz zwiększania przychodów. Im więcej zarabiamy, to na więcej możemy sobie pozwolić. Podejmuj decyzje świadomie.
“Nie mów mi, jakie są Twoje priorytety. Pokaż mi, na co wydajesz pieniądze, a sam Ci powiem, gdzie one są.” James W. Frick
Jeśli masz już plan, czas na zakup biletów na wybraną rozrywkę. Większość z nich możesz kupić przez internet. Kupując z wyprzedzeniem możesz dostać rabat. Czasami zdarzają się dni, kiedy wejściówki są bezpłatne. Tego dowiesz się, odwiedzając sklep online. Dodatkowo unikniesz kolejek do kasy, a przy małych dzieciach korzyść jest bezcenna! Czego sama wielokrotnie doświadczyłam.
Marzy Ci się wyjazd urodzinowy do SPA? A może chcesz świętować ważny moment przy wschodzie słońca nad morzem? Śmiało, ogłoś to wśród rodziny i znajomych! Uprzedź, że jeśli ktoś chciałby zrobić Ci prezent, to zbierasz na wyjazd, o którym od dawna marzysz. Pomyśl, ile razy sama zastanawiałaś się nad prezentem dla przyjaciółki. W ten sposób pomożesz znajomym i Ty również będziesz zadowolona!
Pamiętaj, budżet PRZYJEMNOŚCI w wysokości 10% Twoich dochodów możesz wydać cały w danym miesiącu. Na droższe przyjemności odkładasz w ramach budżetu Duże Wydatki. Podział na budżety pomoże Ci zarządzać finansami zgodnie z priorytetami. Jeśli Twój budżet PRZYJEMNOŚCI nie wystarcza i chcesz więcej, to szukaj dodatkowego źródła dochodu.
Autorka artykułu: Marta Dukiewicz
Tekst ogólnie przydatny, ale bardziej pod kątem wyrobienia sobie nawyku oszczędzania niż realnych oszczędności. Bo w jaki sposób wydamy mniej na rozrywkę tylko dlatego, że będziemy np. przez cały rok zbierać na wakacje? To nie spowoduje, że wydamy mniej, tylko że wydamy te środki co najwyżej później. Wakacje nadal będą kosztować tyle samo.
Chyba że założenie jest takie, że odkładamy cały rok, a jak już mamy gotowy budżet to szukamy jakichś opcji last-minute czy coś w tym stylu i wtedy np. mamy odłożone 3000zł na wyjazd, ale uda się go kupić za 2500zł. To wtedy faktycznie jakaś oszczędność będzie 🙂 .
A pomysł z tym, żeby prosić rodzinę czy przyjaciół o środki na dany cel zamiast tego, że nam coś kupią na różne okazje jest jak najbardziej ok – zawsze się przyda zasilenie budżetu na różne cele.
Możemy wydać tyle samo albo mniej, jeśli podejdziemy do tego dużo wcześniej. I w sumie tyczy się to większości wydatków na przyjemności 🙂 planowanie to podstawa!