2 marca, 2022

Jak wydawać mniej pieniędzy na utrzymanie?

udostępnij

Według budżetowania (metody zarządzania budżetem domowym) twoje koszty utrzymania (na życie) powinny wynosić co najwyżej 55 procent wynagrodzenia. A jak to wygląda u ciebie? Czy w ogóle wiesz na co dokładnie wydajesz pieniądze? Dzisiaj podpowiemy ci co zrobić, aby wydawać na życie mniej.

More...

Zgodnie z metodą zarządzania domowym budżetem, którą nazywamy budżetowaniem, wszystkie zarobione pieniądze w danym miesiącu rozdzielamy na sześć mniejszych budżetów: 55% na koszty życia, 10% na większe wydatki, 10% na przyszłe inwestycje, 10% na edukację, 10% na przyjemności i 5% na dobroczynność. 

Największy z nich to tzw. budżet ŻYCIE, który powinien wynosić maksymalnie 55 proc. naszych miesięcznych przychodów. Jeśli wydajesz mniej, to wspaniale! Możesz odkładać więcej pieniędzy na inwestycje i swoje cele. Jeśli wydajesz ponad 55 proc., sprawdź gdzie możesz ograniczyć swoje wydatki. 

Niestety zbyt często słyszę, że 55 proc dochodów nie wystarczy, aby pokryć podstawowe koszty życia. Dlaczego? Powody mogą być tylko dwa: zbyt mało zarabiasz lub zbyt dużo wydajesz. A może jedno i drugie? Przyjrzyjmy się tej sytuacji.

ZBYT MAŁO ZARABIASZ

Matematyka jest prosta. Im więcej zarabiasz, tym więcej możesz wydawać w ramach każdego budżetu i podnosić swój standard życia. Twoim zadaniem jest dążenie do dochodu, który zapewni taki standard życia, jaki chcesz mieć! Niestety zbyt często dochody nie doganiają rosnących kosztów. Szczególnie teraz, kiedy z miesiąca na miesiąc rachunki są coraz wyższe, drożeją produkty w sklepach, benzyna i wszelkie usługi. Jeśli twój budżet “nie spina się”, skutecznym rozwiązaniem jest stałe zwiększenia dochodów, aby podstawowe koszty wynosiły mniej jak 55 proc. wynagrodzenia.

ZBYT DUŻO WYDAJESZ

Oczywiście sytuacje mogą być różne. Może sama wychowujesz dziecko. Może spłacasz czyjeś długi. A może po prostu żyjesz ponad stan, na jaki możesz sobie w tej chwili pozwolić?

Koszty w budżecie ŻYCIE to podstawowe wydatki, jakie ponosisz regularnie, aby PRZEŻYĆ!

Pomyśl, że tracisz źródło dochodu i chcesz zminimalizować swoje koszty. Ile pieniędzy potrzebujesz, aby PRZEŻYĆ? Budżet ŻYCIE uwzględnia tylko te podstawowe wydatki. W tym budżecie nie ma twoich obiadów na mieście, kawy z koleżanką, nowej bluzki, czy torebki. Tego nie potrzebujesz, aby PRZEŻYĆ! Uwzględnij tylko najbardziej podstawowe wydatki. Oczywiście każdy indywidualnie ustala swoje kategorie i kwoty, jakie może i chce przeznaczyć. Dążymy do sytuacji, aby koszty życia wynosiły nie więcej jak 55 proc. dochodów.

Nie ma takich pieniędzy, jakich nie można wydać i nie ma takich pieniędzy, z których nie można odłożyć! 

JAK WYDAWAĆ MNIEJ NA ŻYCIE?

Current Progress
Current Progress
Current Progress
Krok 1: Analiza sytuacji

Pierwszy i najważniejszy krok to przyjrzeć się swojej sytuacji. W tym celu pobierz bezpłatny plik Excel, jaki dla ciebie przygotowałam i wypełnij poszczególne kolumny. Edytuj i zmieniaj go w zależności od swojej sytuacji.

Pobierz szablon

Pobierz bezpłatny szablon, zapisz na swoim komputerze i otwórz w programie Excel

Część 1. Przychody

Wpisz wszystkie źródła swoich przychodów. Masz dwie kolumny “przychody zaplanowane” i “przychody rzeczywiste”. Na początku miesiąca, zastanów się i wpisz, skąd możesz mieć pieniądze i jakie kwoty. Uzupełniaj drugą kolumnę, kiedy rzeczywiście będziesz miała wpływy na konto. Może zdarzyć się, że miałaś dostać premię i tej premii nie dostaniesz lub klient nie rozliczy się w terminie. Możesz też dostać atrakcyjną propozycję, wykonać zlecenie i zarobić więcej pieniędzy. Rzeczywistość nie ma idealnie pokrywać się z planem. Jednak od czegoś trzeba zacząć.

Twój budżet ŻYCIE wynosi 55 proc. przychodów. Tyle pieniędzy w miesiącu powinno Tobie wystarczyć na podstawowe potrzeby.

Część 2. Wydatki

Zastanów się, jakie wydatki chcesz uwzględnić w budżecie ŻYCIE. Przygotowałam dla ciebie kilka podstawowych kategorii i możliwe koszty tj. zobowiązania, rachunki, jedzenie, higiena i zdrowie, transport, opieka dla dziecka. Uwzględniaj tylko te kategorie, które są dla ciebie niezbędne i nie wyobrażasz sobie z nich zrezygnować. Dla jednej z nas karnet na siłownię znajdzie się w budżecie ŻYCIE, choć dla kogoś będzie to całkowicie zbędny wydatek. Dlatego dopasuj kategorie do swoich potrzeb.

Następnie zaplanuj swoje miesięczne wydatki w poszczególnych kategoriach. Na początku może wydawać się to trudne. Jednak większość wydatków można zaplanować. Chodzi o orientacyjne kwoty, a nie szczegółowe wyliczenia. Wpisz 50 zł, 100 zł, 200 zł, 500 zł  … Tak jak uważasz. Uzupełniaj kolejną kolumnę, kiedy rzeczywiście wykonasz przelew lub zapłacisz w sklepie za zakupy. Widzisz, jakie kwoty sobie zaplanowałaś i na bieżąco wiesz jaka kwota jeszcze pozostała w budżecie.

Current Progress
Current Progress
Current Progress
Krok 2: Optymalizacja kosztów

Twoim celem jest doprowadzić do sytuacji, aby podstawowe koszty w budżecie ŻYCIE wynosiły nie więcej jak 55 proc. dochodów. Sposobów jest kilka:

  1. Przyjrzyj się poszczególnym kategoriom, czy rzeczywiście wszystkie zaliczają się do budżetu ŻYCIE, czy może coś powinnaś zaliczyć np. do PRZYJEMNOŚCI.
  2. Przyjrzyj się poszczególnym wydatkom. Jestem przekonana, że możesz ograniczyć wydatki np. na zakupach spożywczych, kosmetykach, transporcie. Jeśli twoje planowane wydatki przekraczają budżet, zastanów się, gdzie możesz zaoszczędzić. Wysokość rachunków oczywiście trudno jest od razu zmienić. Jednak jeśli same opłaty za mieszkanie lub rata kredytu stanowią 50 proc. twoich dochodów to po prostu znaczy, że masz za drogie mieszkanie jak na swoje możliwości. Koszty mieszkania to często nasz największy stały wydatek, z jakim musimy się liczyć. Możemy wiele zaoszczędzić lub przepłacić za tymczasowy komfort. W twoim przypadku, ile wynoszą koszty mieszkania? Jaki to udział w całym budżecie?
  3. Unikaj inflacji stylu życia. Co to znaczy? Drugie prawo Parkinsona mówi, że wydatki rosną wprost proporcjonalnie do dochodów. Zamiast wydawać coraz więcej na mieszkanie, samochód lub jedzenie możesz przeznaczyć te pieniądze na coś innego. Staraj się utrzymywać koszty życia na podobnym poziomie, a nadwyżki inwestować i przeznaczać na realizację swoich celów.
Current Progress
Current Progress
Current Progress
Krok 3: Dodatkowe przychody

Im więcej zarobisz, tym więcej możesz wydać w poszczególnych kategoriach. Doprowadź do sytuacji, aby twoje koszty życia wynosiły 55 proc. przychodów. Nie chodzi o to, aby tylko ciąć koszty i wciąż sobie czegoś odmawiać, ale świadomie zarządzać pieniędzmi.

Wylicz, ile właściwie potrzebujesz zarabiać. W kolumnie planowane przychody wpisz teraz kwoty, jakie chciałabyś mieć do dyspozycji w poszczególnych kategoriach. Gdzie chciałabyś mieszkać i jakie są miesięczne koszty takiej nieruchomości, jakie są koszty zakupu i utrzymania nowego samochodu? Czy gdybyś miała nieograniczony budżet, to korzystałabyś z cateringu dietetycznego lub jadała obiady w restauracjach? Jaką kwotę chciałabyś mieć w budżecie ŻYCIE? Przyjmij, że to jest 55 proc. przychodów. Jaki masz wynik?

Po co to wszystko?

Jeśli w tej chwili twój budżet ŻYCIE wynosi więcej jak 55 proc. np. 80 proc. przychodów i uważasz, że nie możesz już zmniejszyć swoich wydatków, to po prostu załóż sobie te 80 proc. w budżecie ŻYCIE i każdego dnia szukaj sposobów na zmniejszenie wydatków i zwiększenie przychodów. Z czasem ten udział będzie się zmieniał. Dostosuj budżet do siebie i swoich potrzeb!

Co jeśli przekroczysz zaplanowany budżet w danym miesiącu? NIC. Absolutnie nic się nie dzieje. Robisz to dla siebie i ty masz być zadowolona! Wydasz więcej pieniędzy, to wydasz więcej pieniędzy. W takiej sytuacji sprawdzam tylko, na co i dlaczego tyle wydałam. Czy mogłam to zaplanować, czy kupiłabym to teraz, czy było warto. Krótka analiza, wnioski na przyszłość i tyle. Nawet nie myśl, że to co sobie zaplanowałaś zrealizujesz w 100 proc.! Zaplanuj, działaj, sprawdzaj i koryguj w zależności od celu, jaki chcesz osiągnąć.

Budżet ŻYCIE to największy z budżetów, jaki mamy do dyspozycji. Teoretycznie powinien wynosić 55 proc. naszych dochodów. Ten budżet daje spore możliwości. Możemy systematycznie gromadzić dodatkowe środki, albo niepotrzebnie tracić pieniądze. Największy budżet to też największe dziury, którymi mogą uciekać nam pieniądze. Najlepiej dla nas, aby koszty stałe były możliwie najniższe. Dlaczego?

W budżecie ŻYCIE uwzględniasz swoje podstawowe wydatki. To minimum, jakie potrzebujesz miesięcznie, aby przeżyć. Co w sytuacji, jeśli nagle stracisz pracę, zachorujesz ty, albo ktoś z twoich bliskich? Im wyższe koszty stałe, tym więcej potrzebujesz miesięcznie zarabiać i zgromadzić w ramach poduszki finansowej. Ile miesięcy możesz teraz przeżyć bez źródła przychodów?

Kiedy mamy wysokie koszty stałe, to mniej pieniędzy jesteśmy w stanie odłożyć, zainwestować i wydać w ramach innych budżetów. Mamy mniej środków chociażby na wakacje, przyjemności, edukację. A co z inwestowaniem i odkładaniem środków na emeryturę? Myślisz czasem o swojej przyszłości, czy żyjesz chwilą obecną?

Niskie koszty życia ułatwiają podejmowanie decyzji i związanych z nimi ryzyka. Może chciałabyś zmienić pracę lub założyć własną działalność, ale martwisz się o finanse?

Jeśli potrzebujesz wsparcia?

Skorzystaj z kursów online wspierających Cię w edukacji finansowej!


MOnika Lipowicz

Redaktor prowadząca

kobietaipieniadze.pl

Autorka

Monika to zapalona dziennikarka i edukatorka finansowa, która doświadczenie zdobywała prowadząc z sukcesem jeden z poznańskich klubów Kobiety i Pieniądze.


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!