9 maja, 2020

Jak zarobić więcej pieniędzy?

udostępnij

W ramach cyklu rozkładamy budżet domowy na czynniki pierwsze, aby zrozumieć, jak działa i co zrobić, aby działał na naszą korzyść. Bardzo lubię porównanie, że budżet domowy to taka wanna w łazience. Zarabiając pieniądze dolewamy ciepłą wodę do wspomnianej wanny, aby kąpiel była przyjemna. Niestety wanna wyposażona jest także w korek i odpływ, ale dzisiaj skupmy się na tym pierwszym. Co zrobić, aby kąpiel była zawsze wspaniała, a wody nigdy nie brakowało?

Kiedy zadam ci pytanie, czy chciałabyś więcej zarabiać jestem pewna, że odpowiedz twierdząco. A co wtedy, gdy zapytam, ile więcej niż teraz miałoby to być pieniędzy miesięcznie na twoim rachunku bankowym? Większość z nas chce, ale nie wie, ile. Jak zatem prowadzić rozmowy o podwyżkę czy nowy kontrakt, skoro nie wiesz, ile chcesz zarobić? Przeprowadźmy zatem prostą kalkulację, która pomoże ci w tym zadaniu.

 1. Zrób listę wszystkich miesięcznych wydatków na tzw. życie: stałe opłaty, raty, czynsz, ubezpieczenia i ruchome (wesprzyj się podsumowaniem z poprzedniego miesiąca).
 2. Dodaj do tej sumy po 10% na przyszłe duże wydatki, inwestycje, przyjemności, edukację i 5% na dobroczynność.
 3. DODAJ kwotę, jakiej potrzebujesz co miesiąc, aby robić WSZYSTKO, co przynosi ci w życiu radość. Bądź dla siebie hojna.
 4. Końcowa kwota przedstawia twój nowy cel dochodowy. Zapisz ją.
 5. Napisz tę liczbę na całej stronie wielkimi, wytłuszczonymi cyframi.

Znalazłaś swój nowy cel dochodowy, który jest zaledwie pierwszym przystankiem w drodze do budowy swojego finansowego dobrobytu. Daję ci o tym znać, abyś nie myślała, że to koniec. O nie, to dopiero początek i to jest wspaniałe.

Czy jesteś na to gotowa?

Co poczułaś, gdy zapisałaś swój nowy cel dochodowy? Odczułaś dyskomfort, opór? Jak zareagowało twoje ciało? Czy byłabyś gotowa ogłosić go swojej rodzinie i przyjaciołom? Czy słyszysz w głowie głos „Nie, to niewykonalne!” a może „Tak, to jest OK, dam radę!”? Jeśli odczułaś opór, to odzwierciedla on twoje lęki, ograniczające przekonania i intencje, stanowiące przeciwieństwo tego, czego chcesz. I to właśnie one trzymają ciebie i twoje dochody na obecnym poziomie i nie chcą pójść dalej. Dlatego pora zawalczyć o siebie i wytrwać w zmianie. Aby osiągnąć swój nowy cel dochodowy będziesz potrzebowała pomysłów, inteligencji i działania. Sięgnięcie po ten cel będzie wymagało znalezienia ludzi, zasobów, informacji, pomysłów, okoliczności, możliwości. Wyobraź sobie, jak to się dzieje! Czy w dalszym ciągu mówisz To niemożliwe? Już nie!

Czy wiesz, jak to zrobić?

Zastanówmy się teraz jak zrealizować ten cel. Wyobraź sobie, że za rok o tej samej porze stan twojego konta bankowego wskazuje… twój cel dochodowy sprzed roku! Czyż to nie wspaniała wizja? Wspaniała! Dlatego już dzisiaj rozpisz plan działania, umożliwiający ci jego osiągnięcie.

 1. Weź dużą kartkę papieru albo otwórz arkusz w Excelu.
 2. Podziel kartkę na 12 miesięcy od dzisiaj.
 3. W pierwszej kolumnie wpisz dzisiejszą datę i aktualną wysokość swoich zarobków.
 4. W ostatniej kolumnie wpisz datę dokładnie za rok i swój miesięczny cel dochodowy
 5. Rok podziel na kwartały i tak też podziel swój cel dochodowy
 6. A teraz każdego miesiąca zacznij działać tak, aby urzeczywistnić te cele.
 7. Zacznij małymi krokami. Czy jesteś dzisiaj w stanie podnieść swoje dochody o 100 zł z miesiąca na miesiąc? A czy jesteś w stanie je podnieść o 200 zł w jeszcze kolejny np. dzięki dodatkowym projektom, uruchomieniu firmy, zaangażowaniu się w nowe przedsięwzięcia po pracy?

Sposobów na dodatkowe dochody jest wiele i nawet w trudnych czasach nie powinnaś odkładać tego tematu na półkę. Dlaczego? Dlatego, że obecne problemy w końcu miną, a ty musisz samodzielnie zadbać o swoją finansową przyszłość. Systematyczna praca nad zwiększaniem swoich dochodów jest pierwszym krokiem do długoterminowego dobrostanu finansowego, spokojnej i bezpiecznej emerytury.

Jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz, nigdzie nie dojdziesz

Chcę ci pokazać na przykładach, że nie zwiększysz swojego stanu konta, jeśli nie będziesz wiedziała o ile i w jakim czasie ma się to stać. Jeśli zrobisz te proste ćwiczenia to zobaczysz przede wszystkim czarno na białym kwotę, o jaką powalczysz, sposób, jaki to zrealizujesz i kiedy osiągniesz swój cel. Teraz to kwestia działania, aby odkręcić szerzej kurek z ciepłą wodą lub poszukanie dodatkowych. Gdzie już teraz możesz znaleźć dodatkowe pieniądze? Gdzie do tej pory przeciekały lub były zakręcone? Zacznij od tego co najbliżej, a z czasem podwajaj wysiłki i efekty. Dasz radę, bo wiesz po co i dlaczego!

Zobacz też:


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!