27 kwietnia, 2020

Skąd biorą się twoje pieniądze?

udostępnij

Jak wygląda dzisiejsza struktura Twoich zarobków? Jest zróżnicowana czy osadzona na jednym źródle? To pytania, na które warto sobie szczerze odpowiedzieć, bowiem od tego, ile zarabiamy każdego miesiąca zależy nasz obecny komfort życia i kondycja budżetu domowego, ale także przyszłe bezpieczeństwo finansowe.

Chcę się dzisiaj skoncentrować na dwóch aspektach przychodów, które zasilają konto bankowe twojej rodziny. Pierwszy to oczywiście wysokość przychodów, a drugi to ich źródła.  Gdy na sali szkoleniowej zadaję grupie pytanie czy zarabia wystarczająco dużo, wiadomo, że większość nie jest usatysfakcjonowana w tym względzie i chce więcej. Obecna sytuacja związana z koronawirusem także nie nastraja pozytywnie. Poza tym trzeba pamiętać, że różnice w wysokości wynagrodzeń są duże ze względu na to, jakie mamy wykształcenie, miejsce zamieszkania czy płeć. Luka płacowa, czyli różnica w wynagrodzeniu kobiety a mężczyzny na podobnym stanowisku to nadal polska codzienność.

Drugi wspomniany aspekt to pochodzenie pieniędzy w budżecie domowym. Z jakich źródeł płyną na konto domowe pieniądze? Czy to jest jedno, dwa, trzy a może więcej źródeł? Nie ma co ukrywać, że większość rodzin ma jedno lub dwa. Czy lepiej i bezpieczniej jest mieć jedno czy więcej takich źródeł? Wtedy na sali szkoleniowej ukazuje się las rąk. Skoro wszyscy dobrze wiemy, że posiadanie więcej niż jednego strumienia przychodów jest lepsze, to dlaczego tego nie mamy?

Powodów z pewnością jest wiele i dużo czasu możemy spędzić użalając się nad brakiem edukacji finansowej lub szczęścia w życiu, dlatego zwyczajnie sobie to darujmy. W zamian za to zróbmy spokojny przegląd rachunku bankowego z ostatniego roku, wyłapmy skąd biorą się przychody w naszej rodzinie, a potem podsumujmy i postanówmy poprawę. Wysokość i wielość przychodów wpływają bezpośrednio na komfort życia, ale również są bazą do długoterminowego bezpieczeństwa finansowego.

Ile pieniędzy netto regularnie wpływa co miesiąc na Wasze konta bankowe?

 • Regularne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, działalności gospodarczej, emerytura, renta, stypendium lub inne.
  • RAZEM miesięcznie: Zapisz wynik
  • RAZEM rocznie (suma miesięczna x 12): Zapisz wynik

Ile pieniędzy netto nieregularnie wpływa rocznie na Wasze konta bankowe?

 • Nieregularne wynagrodzenie z umów-zleceń lub o dzieło, dodatkowych projektów po godzinach, innych.
 • Coroczna dywidenda z tytułu posiadanych akcji spółek giełdowych
 • Coroczna dywidenda z tytułu udziałów w spółkach handlowych
 • Oprocentowanie lokat bankowych, premie, nagrody, zwroty podatku i inne
  • RAZEM rocznie: Zapisz wynik

CAŁKOWITA roczna suma przychodów (regularnych i nieregularnych) całej rodziny to: ____

Co myślisz i czujesz patrząc na powyższe wyniki? Często temu ćwiczeniu towarzyszą emocje takie jak złość, smutek czy wręcz przeciwnie, zadowolenie i radość. Jedni są źli na siebie, że nie są skuteczni w zarabianiu pieniędzy, inni utwierdzają się w przekonaniu, że radzą sobie dobrze. W której grupie jesteś?

 

Zobacz też:


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!