4 maja, 2020

Małżeństwo i pieniądze okiem prawnika

udostępnij

Marta jest prawnikiem, założycielką firmy prawniczej Stillwell Polska Sp. z o.o. oraz twórczynią inicjatywy wspierającej rozwój kobiecej przedsiębiorczości – Kobieta i Biznes. Na co dzień zajmuje się głównie obsługą prawną i doradztwem biznesowym dla firm, skupiając się nie tylko na aspektach prawnych, ale także na zagadnieniach związanych z finansami, podatkami czy strategią zarządzania firmą. W ramach Akademii Kobiety i Pieniądze Marta poprowadzi szkolenie pt. „Małżeństwo i pieniądze okiem prawnika”. Czego możesz nauczyć się podczas warsztatu? Dlaczego warto w nim uczestniczyć?

Na początek powiedz proszę, do kogo kierowany jest ten warsztat.

Warsztat kierowany jest do wszystkich kobiet. Jeśli dopiero planujesz ślub, warto jest się zastanowić, w jaki sposób ułożyć kwestie majątkowe w przyszłości. Jeśli jesteś już w związku małżeńskim, a w szczególności jeśli Ty lub Twój mąż prowadzicie biznes, to dowiesz się co możecie zrobić, aby odpowiednio zadbać o Wasze bezpieczeństwo finansowe. Jeśli planujesz w najbliższym czasie rozwód, to podpowiem Ci na co należy zwrócić uwagę podczas rozstania i podziału wspólnego majątku.

Konflikty na tle finansowym to jedna z głównych przyczyn rozwodów. Trudno nam wspólnie zarządzać pieniędzmi. Dlaczego?

Temat pieniędzy zawsze wywołuje emocje. Każdy z nas wynosi z domu pewien bagaż doświadczeń i wzorców. Rzadko jest tak, że partnerzy mają idealnie zbieżne poglądy na temat finansów dlatego tak ważna jest rozmowa i próba wypracowania porozumienia. Z moich doświadczeń i obserwacji wynika, że to wciąż częściej mężczyźni zarabiają więcej, zarządzają domowym budżetem i podejmują kluczowe decyzje finansowe.  Sporo kobiet nadal wychodzi z założenia, że one na pieniądzach się nie znają i przekazują ten temat swoim partnerom, którzy, w ich opinii, lepiej zajmą się tym zagadnieniem. W dalszym ciągu są kobiety, które uważają, że zarządzanie pieniędzmi to „męskie zajęcie” i nawet nie próbują poszerzyć swojej wiedzy w tym temacie. Wierzę, że w związku obie strony muszą pracować nad finansami, w przeciwnym wypadku pojawiają się kłótnie, pretensje, a w finale, często także rozstanie.

Dlaczego kobiety powinny dbać o kwestie finansowe w małżeństwie?

Biorąc ślub, wierzymy w to, że nasze małżeństwo będzie długotrwałe. Życie pokazuje niestety, że spora część związków się rozpada. Warto jest mieć zawsze na względzie, że nie wiemy jak potoczą się nasze losy i że musimy polegać na sobie, brać za siebie odpowiedzialność, a nie zdawać się na łaskę naszego partnera. Zdarzają się również inne sytuacje, jak nieoczekiwana choroba czy śmierć. Kiedy jesteśmy niezależne finansowo, znacznie łatwiej jest nam przejść przez takie trudne sytuacje, nie jesteśmy od nikogo ani niczego uzależnione.

Czym są dla Ciebie pieniądze? Czy uważasz, że są ważne w życiu? Dlaczego?

Dla mnie pieniądze to przede wszystkim wolność i możliwość życia na swoich własnych zasadach. Uważam, że każda kobieta powinna być niezależna finansowo od kogokolwiek i móc decydować o tym, co chce robić w życiu i w jaki sposób. To zyskujemy między innymi właśnie dzięki pieniądzom. Poza tym dają możliwość realizować swoje marzenia i pasje, rozwijać się.

Opowiedz proszę, jak będzie przebiegał warsztat.

Warsztat „Małżeństwo i pieniądze okiem prawnika” składa się z dwóch części. W pierwszej z nich skupiam się na kwestiach związanych z aspektami majątkowymi w małżeństwie. Rozmawiamy między innymi o tym, kiedy warto zdecydować się na rozdzielność majątkową, jakie obowiązki ciąża na małżonkach oraz o tym, jaką odpowiedzialność możemy ponieść, kiedy nasz współmałżonek popadnie w długi. W drugiej części warsztatu skupiam się na kwestiach dotyczących dziedziczenia – jak prawidłowo sporządzić testament, jak zadbać o bezpieczeństwo naszych najbliższych czy też jak nie otrzymać w spadku cudzych długów.

Podczas warsztatów skupiam się przede wszystkim na aspektach praktycznych, opowiadam wiele przykładów z życia, które pokazują jak ważne jest posiadanie podstawowej wiedzy prawnej i finansowej. Uważam, że zagadnienia, które przekazuję to jest wiedza, którą powinna posiadać każda kobieta. Niestety, nikt nas tego nie uczy w szkole, mimo tego, że w mojej opinii są to kwestie, które pozwalają nam świadomie kształtować naszą przyszłość i podejmować odpowiedzialne decyzje. 

Jak przygotować się do spotkania?

Żadne specjalne przygotowanie nie jest wymagane?Jeżeli jednak są zagadnienia, które szczególnie Cię interesują lub chciałabyś o coś zapytać, możesz sobie zanotować te kwestie, aby nic Ci nie umknęło.

Czy uczestniczki otrzymają wsparcie po szkoleniu?

Z doświadczenia wiem, że uczestniczki zawsze mają bardzo wiele pytań, a warsztat przeradza się najczęściej w dyskusję. I to jest fantastyczne, ponieważ uczestniczki dostają te informacje, które są dla nich najbardziej istotne. Również po szkolenie jest czas na to, żeby zadawać mi pytania, a jeśli, któraś z uczestniczek chciałaby przedyskutować coś ze mną na osobności, to oczywiście śmiało może do mnie napisać lub zadzwonić.

Na zakończenie, co chciałabyś powiedzieć kobietom?

Bardzo chciałabym, żeby każda kobieta wzięła udział w moim szkoleniu. Na co dzień w mojej pracy spotykam się z konsekwencjami braku świadomości prawnej w tym zakresie, które potrafią być dotkliwe. I co kluczowe – niezależność finansowa czy chęć posiadania rozdzielności majątkowej, kiedy na przykład prowadzimy ryzykowny biznes, nie jest wyrazem braku zaufania. Wręcz przeciwnie. Edukacja prawna i finansowa jest wyrazem troski zarówno o nas same, jak i o naszych najbliższych.

Rozmawiała Monika Lipowicz, Redaktor Prowadząca kobietaipieniadze.pl

Jak żyć szczęśliwie i zbudować finansową harmonię w związku, bez kłótni i nieporozumień?

Kurs online "Finansowe Królestwo"

Nauczycie się efektywnie komunikować w kwestiach finansowych. Będziecie wspólnie planować budżet, aby osiągać zarówno indywidualne, jak i wspólne cele finansowe, budując solidne fundamenty dla Waszej przyszłości. Zainwestujecie i zabezpieczycie Waszą przyszłość finansową!


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!