11 stycznia, 2021

Czas to pieniądz

udostępnij

Czy rzeczywiście czas to pieniądz? Na pewno wielokrotnie słyszałaś to powiedzenie. Zastanawiałaś się nad jego słusznością? Co dla Ciebie oznacza? Codziennie sprzedajemy swój czas za pieniądze i codziennie kupujemy czas innych. Teoretycznie im więcej pracujemy, to więcej powinniśmy zarabiać. Czy to ma sens? Rozważmy podstawowe przypadki.

More...

Etat

W tym przypadku sprzedajesz swój czas za pieniądze. Otrzymujesz stałe wynagrodzenie za określoną ilość godzin, jaką spędzasz w pracy. Z łatwością wyliczysz, ile warta jest godzina Twojego czasu. Niezależnie, jakie obowiązki danego dnia wykonujesz i jak dużo masz pracy, to wynagrodzenie nie zmienia się. Za dobre wyniki możesz otrzymać premię. Jednak wciąż zarobki są ograniczone i trudno je znacząco w krótkim czasie zwiększyć. Oczywiście wraz z doświadczeniem i rozwojem możesz awansować, a wyższe stanowisko zazwyczaj wiąże się z wyższymi zarobkami. Jednak wraz z awansem zwykle rośnie również zakres obowiązków i odpowiedzialność. Na pewno znasz kogoś, kto mnóstwo czasu spędza w pracy. Może sama jesteś taką osobą. Czy rzeczywiście większa ilość godzin w pracy przekłada się na wyższe dochody? Jaka to jest kwota? Wiesz, że w tym czasie mogłabyś robić cokolwiek innego. Warto?

Własna działalność


W tym przypadku tak jak na etacie również sprzedajesz swój czas za pieniądze. Różnica polega na tym, że jesteś wynagradzana za efekty, a nie za czas jaki poświęcasz pracy. Od Ciebie zależy wysokość dochodów, bo od Ciebie zależy ilu klientów i za jakie kwoty obsłużysz. Niestety w momencie, kiedy nie pracujesz, to również nie zarabiasz. W tym przypadku sama ustalasz czas pracy. Jednak często zamiast pracować mniej, pracujesz więcej. Jeśli czas to pieniądz, to każda godzina poświęcona pracy powinna wiązać się z pieniędzmi. Jednak dobrze wiemy, że jest mnóstwo obowiązków, które nie przynoszą dochodu. Przykładem niech będzie praca przedstawiciela handlowego. Otrzymuje wynagrodzenie w formie ustalonej prowizji ze sprzedaży. W momencie, kiedy nie ma transakcji, to nie ma pieniędzy. Niezależnie ile czasu poświęcono już na rozmowy, spotkania, negocjacje, czy przygotowanie oferty.


Biznes


Biznes polega na tym, że Ty kupujesz czas innych. Masz pracowników, którzy wykonują określone obowiązki za wynagrodzenie, aby szybciej rozwijać firmę i zwiększać jej dochody. Sama masz ograniczone możliwości! Nie zrobisz wszystkiego! Potrzebna jest wiedza, umiejętności i CZAS. Nie możesz być dobra we wszystkim! Doba ma 24 godziny. Zatrudniając specjalistów w danej dziedzinie zyskujesz czas, aby zająć się innymi ważnymi dla Ciebie sprawami.

Sama mogę pracować standardowo 160 godzin miesięcznie. Nawet jeśli docisnę, to nie dam rady pracować 24/7. Stawka godzinowa też ma swoje ograniczenia. Proste mnożenie i wiem, jaka jest moja granica maksymalnego zarobku. Mało? Może nawet nie, ale zatrzymuję się na drugim stopniu i koniec. Biznes ma w sobie cudowną moc mnożenia, i to mi się podoba.

Dominika Nawrocka

Celem jest zbudowanie biznesu, który może funkcjonować i zarabiać, kiedy Ty jedziesz na wakacje. Własna działalność charakteryzuje się tym, że kiedy nie pracujesz, to nie zarabiasz. W biznesie zarabiasz, bo masz ludzi, którzy wykonują swoją pracę.

Inwestowanie


Inwestować możesz czas lub pieniądze. Na początku inwestujesz przede wszystkim czas, aby zdobyć wiedzę, umiejętności, doświadczenie, zwiększać swoją wartość na rynku pracy, rozwijać działalność lub swój biznes. Zarabiasz pieniądze i część inwestujesz, aby te pracowały dla Ciebie. Kiedy pieniądze z inwestycji pokryją Twoje koszty, to będziesz osobą wolną finansową. Wówczas nie potrzebujesz już pracować dla pieniędzy. Ze swoim czasem możesz robić co zechcesz. Wydaje się  niemożliwe? Nie jest to łatwe, ale na pewno możliwe (przeczytaj WYWIAD z Iwoną, która osiągnęła wolność finansową). W inwestowaniu czas odgrywa ogromne znaczenie. Im wcześniej zaczniesz odkładać i inwestować pieniądze, tym większy majątek możesz zgromadzić, osiągając też wyższe zwroty. Tak jak wszystko inne inwestowanie również zaczyna się od „małych kroków”. Potrzebny jest też czas na naukę i zdobycie doświadczenia.

Wniosek? Inwestujesz swój czas, aby zarobić pieniądze. Inwestujesz pieniądze, aby ostatecznie mieć czas na cokolwiek zechcesz. Czy to ma dla Ciebie sens? Pamiętaj, że cokolwiek robisz, Twoim najważniejszym zasobem jest CZAS.

Czas jest wartościowszy od pieniędzy. Możesz dostać więcej pieniędzy, ale nie dostaniesz więcej czasu.

Jim Rohn

Etat, własna działalność, biznes, inwestowanie to tzw. schody rozwoju finansowego. W przypadku etatu i własnej działalności sprzedajesz swój czas. Biznes polega na tym, że Ty kupujesz czas innych. Inwestowanie daje tobie czas, bo pieniądze pracują dla Ciebie.

Czy czas to pieniądz? Czas jest ważniejszy od pieniędzy. Nie chodzi o to, by pracować dużo i ciężko, ale by pracować mądrze i efektywnie finansowo.

Monika Lipowicz – Redaktor Prowadząca kobietaipieniadze.pl, Ambasadorka Klubu Kobiety i Pieniądze w Poznaniu.

Autorka artykułu

Naucz się zarządzać czasem, aby dawał Ci jak najwięcej pieniędzy! Skorzystaj z kursu online "Czas to pieniądz"!

Może Ci się spodobać:


Jak przygotować budżet świąteczny last minute?

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, pełen magii i radości. To okazja

Więcej

Wyzwanie Zarabianie

3-dniowe szkolenie o dochodach pasywnych, które pozwolą Ci zbudować stabilne źródło finansowe

Więcej

Studenckie Finanse. Jak zarządzać, zarabiać i oszczędzać pieniądze?

Studiowanie to nie tylko okres intensywnego rozwoju i zdobywania wiedzy, ale także

Więcej

10 przepisów na dania obiadowe za około 25 zł

Poznaj 10 smacznych przepisów na całe dania obiadowe za około 25 zł.

Więcej

Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!