8 czerwca, 2022

Czy pieniądze szczęście dają?

udostępnij

Pieniądze. Przez niektórych tak pożądane. Przez niektórych tak oceniane. Jakie są? Czy dają szczęście? Czy możemy być dzięki nim szczęśliwymi?

More...

Zanim przejdziemy do tego pytania wyobraźmy sobie najpierw takie dwie sytuacje.

Pierwszą, w której chłopiec dorasta w rodzinie, gdzie są pieniądze. Jeździ z rodzicami na drogie wycieczki zagraniczne, ma finansowo wszystko czego potrzebuje, może realizować swoje pasje, jednocześnie.. nie czuje się ważny. Rodzice zajęci swoimi wyzwaniami przeoczyli, że ma On inne potrzeby. Na co dzień zajęci pracą, nie mają dla Niego czasu. Chłopcu pieniądze skojarzyły się z brakiem uwagi dla Niego. Rodzice kochają synka ogromnie i zabierają Go na drogie atrakcje po to, aby sprawić Mu radość. Jednocześnie, chłopiec nie rozumiejąc, że rodzice w ten sposób okazują Mu miłość, czuje się niekochany, ponieważ dla Niego ważniejsze jest to, by liczyli się z Jego uczuciami, by szanowali Jego potrzeby, by w Niego wierzyli, by byli z Nim na co dzień. W Jego odczuciu drogie wycieczki nie są oznaką miłości. Nie dają Mu szczęścia. Pieniądze skojarzyły Mu się negatywnie.

Druga sytuacja, gdzie dziewczynka dostawała od rodziców potrzebę uważności, czuła, że jest dla rodziców ważna i wartościowa, jednocześnie rodziców nie stać było na rozwijanie Jej pasji, na realizacje marzeń, na dobre ubrania. Dziewczynka ta miała cudowny słuch i wyczucie rytmu, marzyła by grać na wiolonczeli, jednak rodziców nie stać było, aby zapisać Ją na naukę lekcji grania czy tym bardziej zakupić instrument. Dziewczynka wiedząc, że rodzice mają trudności z opłatą rachunków, nie prosiła Ich o rzeczy, o których marzyła. Z braku pieniędzy (które były też skutkiem sposobu myślenia rodziców) dziewczynka nie miała możliwości rozwinąć swojego talentu.

W obu tych historiach występują pieniądze.

  • Czy pieniądze same w sobie dają szczęście lub smutek?
  • Czy są narzędziem by to szczęście można było osiągnąć?

Szczęście to docenienie, cieszenie się z tego co mamy tu i teraz. Pieniądze dają wolność by dokonywać wyborów czym chcemy się cieszyć.

Czy czuję, że zasługuję na pyszny, pełnowartościowy, zdrowy posiłek, który często jest droższy? Czy mnie na niego nie stać i kupię przetworzone chemicznie jedzenie, które z reguły jest tańsze?

Dzięki pieniądzom możemy kupić rzeczy, które chcemy posiadać, możemy realizować swoje pasje, rozwijać talenty, spędzać czas w miejscach, które chcemy zobaczyć, pomagać innym.

Pieniądze dają bezpieczeństwo, spokój ducha, że jesteśmy zabezpieczeni na różne ewentualności.

Bez pieniędzy nie powstałyby piękne budynki, w których możemy mieszkać, cudowne atrakcje, kina, amfiteatry, parki rozrywki, w których możemy miło spędzać czas. Nie powstałyby rozległe autostrady, elektryczność, internet, które usprawniają nam życie.

Jednocześnie za pieniądze można kupić broń i wyrządzić komuś krzywdę.

Pieniądze mogą służyć dobru i przemocy.

Od nas zależy czy wykorzystamy je tak, aby dać sobie czy innym szczęście czy aby sprawić komuś przykrość.

Tak, więc odpowiadając na pytanie: czy „pieniądze dają szczęście”?

Tak, jak najbardziej mogą „dawać”, jeśli tylko dobrze ich użyjemy i będziemy potrafili je docenić i cieszyć się nimi tu i teraz, dbając równocześnie o inne sfery naszego życia.

Beata Stefańska

Autorka artykułu

Beata Stefańska

Psycholożka, trenerka mentalna, coach. Absolwentka Psychologii na Uniwersytecie A.Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła studia podyplomowe oraz liczne kursy i szkolenia. Wierzy, że możemy się zmieniać w kierunku, który sobie nadamy. Uwielbia wyciągać z ludzi ich potencjał i pokazywać, że WIELE jest możliwe. Prowadzi treningi, warsztaty, szkolenia, coachingi. Pracuje grupowo oraz indywidualnie, zarówno w branży prywatnej, jak i biznesowej. Znajdź Beatę na Facebooku.

Zrób Szybki Test Online i sprawdź, jak radzisz sobie dzisiaj z pieniędzmi!


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!