Oszczędzanie kojarzy nam się z odmawianiem sobie przyjemności, brakiem spontaniczności, analizowaniem zakupów i zaciskaniem pasa. Radość i poczucie szczęścia czerpiemy raczej z wydawania pieniędzy. Wtedy spełniamy swoje małe i większe marzenia, cieszymy możliwościami i nowymi doświadczeniami lub rzeczami. Czy rzeczywiście zakupy dają szczęście? A może oszczędzanie daje szczęście?
More...
Drugie prawo Parkinsona mówi, że nasze wydatki rosną wprost proporcjonalnie do dochodów. Zwykle jest tak, że im więcej zarabiamy, tym więcej wydajemy. Zmieniamy mieszkanie, kupujemy nowszy sprzęt, jadamy częściej w restauracjach, wyjeżdżamy na wakacje. Podnosimy swój standard życia. Szybko przyzwyczajamy się do dobrego i zakładamy, że może być tylko lepiej. Wolimy cieszyć się chwilą, zamiast myśleć o przyszłości i oszczędzaniu.
Tymczasem to właśnie oszczędzanie daje nam poczucie bezpieczeństwa, możliwość swobodnego podejmowania decyzji i świadomość, że cokolwiek się wydarzy, to poradzimy sobie przynajmniej pod względem finansowym.
To dla nas duży komfort. Wydarzenia tj. zwolnienie z pracy, wypadek, choroba, zdrada, rozstanie, śmierć bliskiej osoby dotyczą nas wszystkich. W takich sytuacjach lepiej nie martwić się jeszcze o pieniądze. Jednak trzeba wcześniej odłożyć środki i przygotować się na różne scenariusze, zanim coś takiego w ogóle się wydarzy.
Obawa o pieniądze wywołuje w nas stres i poczucie lęku. Nie myślimy racjonalnie. Nie potrafimy skupić się na innych sprawach. Podejmujemy pochopne decyzje. Popełniamy błędy. Nie potrafimy cieszyć się z codziennych sytuacji. Obniża się nasza samoocena i poczucie sprawczości. Pieniądze są nam po prostu potrzebne do życia. Ich brak wpływa na wszystkie inne obszary.
Oszczędzanie daje nam przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, które jest jedną z najbardziej podstawowych potrzeb każdego człowieka. W jaki sposób możemy zabezpieczyć swoją przyszłość i poczuć się bezpiecznie?
Poduszka finansowa
Najprościej mówiąc, są to pieniądze, które możemy wykorzystać w momencie, gdy nie zarabiamy lub nasze dochody znacząco maleją, np. w wyniku utraty pracy, niesprzyjających warunków ekonomiczno-gospodarczych, przedłużającej się choroby. W ten sposób zyskujemy czas, aby podjąć działania naprawcze lub wręcz ratunkowe. Zgromadzone na ten cel pieniądze pozwalają na utrzymanie płynności finansowej i chronią przed takimi krokami jak zaciąganie kredytów i pożyczek, które trzeba później spłacić.
Zaleca się budowanie poduszki finansowej, której wielkość pozwoli na pokrycie:
- trzech miesięcy życia, jeśli utrzymujesz jedynie siebie,
- sześciu miesięcy życia, jeśli masz rodzinę i dzieci na utrzymaniu oraz regularne dochody.
Ubezpieczenie na życie i zdrowie
Każdy z nas kiedyś umrze, chociaż nie wiemy dokładnie kiedy. Wszyscy mamy zobowiązania finansowe, a żaden dług nie powinien nas przeżyć. Polisa ubezpieczeniowa na życie jest jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie najbliższym środków finansowych w przypadku naszej śmierci. To must have każdej odpowiedzialnej osoby, a nie fanaberia, czy zbędny wydatek!
“Ubezpieczenie ma ogromne znaczenie w ochronie finansowej rodziny i te koszty po prostu trzeba ponieść” Dominika Nawrocka
Prywatna emerytura
Średnio w Polsce kobieta żyje około 20 lat na emeryturze. Dostaje wówczas około 25-30 proc. ostatniej pensji! Nie chcemy myśleć o tak odległej przyszłości, jak życie na emeryturze. Jednak statystyki są nieubłagane. Standard życia każda z nas chce utrzymać podobny. Im wcześniej zajmiemy się tematem, tym lepiej dla nas samych. Mamy czas, aby przygotować się, zgromadzić i zainwestować pieniądze, które uzupełnią naszą tzw. lukę emerytalną. W praktyce są to setki tysięcy złotych! Ile potrzebujesz czasu, aby móc ze spokojem przejść na emeryturę i cieszyć się jesienią swojego życia?
Duże wydatki
Zgodnie z metodą zarządzanie domowym budżetem zwaną budżetowaniem każdego miesiąca odkładamy 10 proc. dochodów na tzw. duże wydatki. Te pieniądze gromadzimy i przeznaczamy na realizację naszych celów np. zakup nowego auta, remont, sprzęt AGD i RTV, wakacje, przyjęcia rodzinne. To są tzw. nasze oszczędności, które mają pokryć również te nieprzewidziane wydatki tj. nieplanowana naprawa auta lub sprzętu, czy zakup nowego.. Czasem coś nam się zepsuje i po prostu trzeba to naprawić. Jeśli mamy odłożone środki w budżecie DUŻE WYDATKI, to po prostu wypłacamy te pieniądze. Jeśli natomiast nie mamy oszczędności, to zaczyna się stres, pożyczanie, ograniczenia i działanie pod wpływem emocji. Po co te nerwy?
Nie chcemy odkładać miesiącami i latami, aby coś kupić. Wolimy od razu mieć to, czego chcemy. Jednak jeśli coś przychodzi nam łatwo, to zwykle tego nie doceniamy. Jeśli zaangażujemy się w realizację celu, szukamy nowych rozwiązań, pokonujemy trudności, to satysfakcja później jest jeszcze większa. Trudności pozwalają również zweryfikować, jak bardzo chcemy coś mieć lub doświadczyć. Nie sam cel, ale droga do celu ma znaczenie. Kredyt na wakacje lub nowy samochód nie rozwiąże problemów finansowych, bo ich przyczyny należy szukać w budżecie domowym i sposobie zarządzania zarobionymi pieniędzmi.
Media społecznościowe i wszechobecne reklamy tylko nakręcają konsumpcjonizm. Mówi nam się, co powinniśmy mieć, aby czuć się szczęśliwymi. Zakupy mogą poprawić nam humor, ale tylko na chwilę. To próba rekompensaty i ucieczka przed problemami, która kończy się jeszcze większym stresem.
Ważny jest balans. W oszczędzaniu chodzi o odmawianie sobie tego, co jest nam zbędne, a nie cięcie wszystkich kosztów. Oszczędzanie to odmawianie sobie czegoś dziś, na poczet przyszłych korzyści. Pieniądze są po to, aby się nimi cieszyć i z nich jak najlepiej korzystać. Jednak liczą się zdobyte doświadczenia i realizacja celów, przede wszystkim tych wewnętrznych. Pieniądze pomagają nam je zrealizować i zaspokoić podstawowe potrzeby.
Musimy pamiętać, że to my jesteśmy odpowiedzialne za jakość naszego życia teraz oraz w przyszłości.
Zbudowanie poduszki finansowej, ubezpieczenie na życie i zdrowie, prywatna emerytura oraz oszczędności dają nam poczucie bezpieczeństwa, sprawczości, niezależność, czas na podjęcie decyzji i działania. Bez nich trudno o poczucie szczęścia i spełnienie
Monika Lipowicz
Autorka artykułu