1 czerwca, 2020

Nie bój się myśleć i mówić o pieniądzach!

udostępnij

Ewa została Ambasadorką Klubu Kobiety i Pieniądze w Szamotułach w styczniu 2020 r. Wcześniej uczęszczała na spotkania Klubu w Poznaniu. Z pasji i wykształcenia jest architektem. Prowadzi własną pracownię projektową o nazwie Fabryka Architektury Ewa Czerwińska. Projektuje wnętrza, budynki mieszkalne wielorodzinne i jednorodzinne, obiekty służby zdrowia oraz administracyjno-biurowe. Zajmuje się również adaptacją i renowacją obiektów zabytkowych. Prywatnie jest mamą dwójki małoletnich dzieci. W wolnym czasie razem ze swoim partnerem i dziećmi podróżują, zwiedzają nowe miejsca i podziwiają naturę. Dlaczego dołączyła do projektu? Jakie są jej doświadczenia w zakresie finansów?

Zacznijmy od początku. W jaki sposób dowiedziałaś się o Klubie Kobiety i Pieniądze?

O Klubie dowiedziałam się z Facebooka. Pewnego dnia ujrzałam post z zapowiedzią najbliższego spotkania. Lubię spontaniczne decyzje i nowe wyzwania, więc nie zastanawiałam się długo, kupiłam bilet na spotkanie i pojechałam do Poznania. Klub urzekł mnie atmosferą, różnorodnością Uczestniczek pod względem osobowości, doświadczenia, wykształcenia i wiedzy o finansach. Największe wrażenie zrobiła na mnie Ambasadorka Małgorzata Owczarzak, która z nieocenioną energią, entuzjazmem i pasją prowadziła całe spotkanie.

Uczęszczałaś na spotkania Klubu w Poznaniu. Kiedy podjęłaś decyzję, że zostaniesz Ambasadorką i otworzysz Klub w swojej miejscowości?

W listopadzie 2019 r. otrzymałam maila zapraszającego do udziału w rekrutacji na Ambasadorkę Lokalną. Lubię kontakt z ludźmi i chętnie dzielę się zdobytą wiedzą oraz doświadczeniem. Mając na uwadze cel, w jakim zostały stworzone Kluby, jak istotne jest propagowanie wiedzy o finansach osobistych, jakie pozytywne skutki przynosi zarządzanie domowym budżetem, zdecydowałam się podjąć wyzwanie i zostałam Ambasadorką Klubu Kobiety i Pieniądze w Szamotułach.

Jak zmieniło się twoje podejście do pieniędzy, odkąd dołączyłaś do Klubu?

Przede wszystkim wprowadziłam budżetowanie. Utworzyłam pięć dodatkowych subkont na rachunku bankowym i podjęłam „wyzwanie na oszczędzanie” z Dominiką Nawrocką. Metodą prób i błędów dostosowywałam budżet domowy w oparciu o sześć mniejszych budżetów do potrzeb mojej rodziny. Systematyczne zbieranie paragonów, spisywanie wydatków, planowanie i kontrolowanie pozwoliło mi na wypracowanie odpowiedniego systemu podziału finansów i umożliwiło sporządzenie planu finansowego na bieżący rok.

Czy uważasz, że pieniądze są ważne w życiu? Dlaczego?

Pieniądze są potrzebne w naszym życiu. Nie tylko rozpatrując je w kategoriach zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, tj. miejsca zamieszkania, wyżywienia lub odzieży. Pieniądze pozwalają nam na realizację marzeń, zarówno tych drobnych, jak i tych większych!

Twoim zdaniem, jaki jest najczęstszy problem kobiet w zakresie finansów?

Myślę, że stereotypowe podejście i myślenie, że skoro mężczyzna zarabia więcej, to będzie lepiej zarządzał wspólnymi pieniędzmi.  Część kobiet powierza kwestie finansowe mężowi, bądź partnerowi z poczucia strachu, że same nie potrafią tego zrobić lub nie chcą brać na siebie odpowiedzialności. Wolą pozorne poczucie bezpieczeństwa. Tymczasem niezależność finansowa daje poczucie wewnętrznego spełnienia, docenienia siebie oraz poczucia sensu, znaczenia i wartości własnej pracy.

Skąd czerpiesz wiedzę w zakresie finansów osobistych?

Biorę udział w szkoleniach oraz czerpię wiedzę z interesującej i fachowej literatury. Uczestniczyłam w stacjonarnym szkoleniu Dominiki Nawrockiej z finansów osobistych oraz biznesowym szkoleniu online. W ramach Akademii Kobiety i Pieniądze uczestniczyłam w warsztacie z zakresu inwestowania w instrumenty finansowe. W wolnym czasie chętnie czytam. Polecam:

  • „Kobieta i Pieniądze. 7 kroków edukacji finansowej dla kobiet” Dominiki Nawrockiej
  • „Ekspertka. Książka dla kobiet, które mają dużo do powiedzenia” Dominiki Nawrockiej
  • „Efektywność osobista i biznesowa” Jakuba B. Bączka
  • „Bogaty ojciec, biedny ojciec” Roberta Kiyosaki
  • „Mądre bogate dziecko” Roberta Kiyosaki.

W jaki sposób uczysz swoje dzieci o pieniądzach?

W zeszłym roku postanowiłam wprowadzić dzieciom regularne kieszonkowe w formie tygodniówek, które dzielą na trzy słoiki tj. wydatki, duże wydatki oraz inwestycje. Wspólnie ustaliliśmy zasady dysponowania uzbieranymi kwotami. Dzieci planują „duże wydatki” z wyprzedzeniem kilku tygodni lub nawet miesięcy.  Ostatnio rozmawialiśmy o tym, czym są inwestycje. Przyznam szczerze, że temat finansów okazał się dla dzieci łatwiejszy, niż wcześniej sądziłam. Poza tym wspólnie gramy w grę Monopoly  i uczestniczyliśmy w spotkaniach Klubu Eurocash.

Dlaczego warto dołączyć do Klubu Kobiety i Pieniądze?

Dla poznania lepszej wersji siebie, czerpania pozytywnej energii od innych Kobiet, wsparcia, motywacji, poszerzania horyzontów i rozwoju osobistego. Dla lepszego własnego jutra!

Na zakończenie, co chciałabyś powiedzieć innym kobietom?

Nie bój się myśleć i mówić o pieniądzach. Każdy przychód dziel na mniejsze budżety, planuj wydatki i kontroluj przepływ pieniędzy.

Rozmawiała Monika Lipowicz, Redaktor Prowadząca kobietaipieniadze.pl

Klub zakończył swoją działalność. Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z wydarzeniami, jakie organizujemy.


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!