2 lipca, 2020

Musisz po prostu zacząć!

udostępnij

Magda jest Ambasadorką Regionalną Klubu Kobiety i Pieniądze w województwie śląskim, małopolskim oraz opolskim. Pochodzi z Cieszyna, gdzie od stycznia 2019 r. organizuje comiesięczne spotkania Klubu. Zawodowo prowadzi własną działalność związaną ze sprzedażą internetową. Dodatkowo jest przedstawicielem firmy Thermomix oraz współpracuje z firmą w branży beauty. Prywatnie jest żoną oraz mamą trójki dzieci. Uwielbia rodzinne wycieczki w góry oraz wspólne wyjście na rolki lub rower. Dlaczego dołączyła do projektu? Jakie są jej doświadczenia w zakresie finansów?

Jak to się stało, że przy tak licznych obowiązkach zdecydowałaś się zostać Ambasadorką Klubu Kobiety i Pieniądze w Cieszynie?

O Klubie Kobiety i Pieniądze dowiedziałam się z Facebooka. W 2018 r. podczas wakacji zaczęłam obserwować stronę Klubu. Wówczas pojawił się post o rekrutacji. Byłam zainteresowana założeniem Klubu w swoim mieście. Skontaktowałam się z Martyną Paprocką – Dyrektor Zarządzającą Klubu Kobiety i Pieniądze, która przedstawiła mi więcej informacji. Nie zdecydowałam się od razu, ponieważ miałam wiele obowiązków w związku z powrotem dzieci do przedszkola i szkoły.  Dwa miesiące później na stronie pojawił się post na temat budżetu domowego i zbierania paragonów. Temat był mi bliski, ponieważ od ośmiu lat prowadzę swój budżet i wszystkie wydatki skrupulatnie notuję w Excelu. Pomyślałam, że to jest ten czas! Ponownie zadzwoniłam do Martyny i zgłosiłam się na Ambasadorkę. Rekrutację przeszłam pomyślnie, odbyłam szkolenie wdrożeniowe i od stycznia 2019 r. prowadzę spotkania Klubu w Cieszynie. Po roku awansowałam na Ambasadorkę Regionalną województwa śląskiego, a następnie małopolskiego i opolskiego.

Twoim zdaniem jaki jest najczęstszy problem kobiet w zakresie finansów?

Według mnie kobiety nie wyniosły odpowiedniej wiedzy z domu rodzinnego, gdyż nie rozmawiano z nimi na temat pieniędzy. Rodzice są pierwszymi nauczycielami w zakresie finansów i nie tylko. Przekonania wyniesione z domu przekładają się na sposób zarządzania pieniędzmi. Kobiety powinny mieć w sobie trochę egoizmu i pomyśleć o swojej sytuacji finansowej za kilka lat. Dzieci podrosną i nie będą potrzebowały stałej opieki, a nam może być trudno wrócić do pracy po długiej przerwie. Ważny jest balans, choć jako przedsiębiorca i mama trójki dzieci wiem, że łatwo nie jest. Na szczęście w obecnych czasach kobiety chcą edukować się w zakresie finansów, aby zwiększać swoje dochody i umiejętnie wydawać pieniądze. Tego uczymy się podczas spotkań Klubu Kobiety i Pieniądze.

Czy w Twojej rodzinie rozmawiało się o pieniądzach? Jakie miałaś wzorce?

Finanse nie były tematem tabu, ale też nie miałam wiedzy w zakresie zarządzania pieniędzmi. Panowało przekonanie – skończ studia i znajdź dobrą pracę na etacie. Jednak niewiele z tego wyniosłam, ponieważ jeszcze nigdy nie pracowałam na etacie.

Skąd czerpiesz wiedzę w zakresie finansów?

Korzystam głównie z kursów online oraz szkoleń, które prowadzi Dominika Nawrocka. Współpracuję z dwoma firmami, które umożliwiają dostęp do różnego rodzaju programów związanych nie tylko z finansami, ale również z rozwojem osobistym.

Jaką radę dałabyś sobie w wieku 20 lat? Co chciałabyś wiedzieć w zakresie finansów?

Kiedy to było… Na pewno wtedy inaczej postrzegałam finanse. W wieku 18 – 19 lat zaproponowano mi pracę w popularnym dziś marketingu sieciowym. Wtedy nie rozumiałam tego systemu. Nie był to typowy model zarabiania, dlatego bliscy odradzali mi podjęcie tej pracy. W mojej rodzinie wszyscy pracowali na etacie. Dziś z perspektywy czasu uważam, że brakowało mi odwagi i podjęcia decyzji o wyjściu ze swojej strefy komfortu. Życie mocno zweryfikowało moje plany na przyszłość, czego wcale nie żałuję. Niczego bym nie zmieniła. Wszystko co się później wydarzyło, było skutkiem wcześniej podjętych decyzji i dążenia do celu. Uważam, że w życiu wszystko dzieje się po coś, nawet kiedy wydaje nam się to niezrozumiałe i czasem nie jest to zgodne z naszym pierwotnym planem.

Jakie zmiany wprowadziłaś w swoich finansach, kiedy zostałaś Ambasadorką?

Przede wszystkim wprowadziłam budżetowanie wg zalecanego udziału procentowego. Wcześniej zbierałam paragony, spisywałam wydatki i analizowałam je pod koniec miesiąca. Jako Ambasadorka rozwijam się w zakresie finansów i stają się one dla mnie coraz bardziej zrozumiałe.

Droga do zmian nie jest łatwa, ale na pewno jest opłacalna. 

Dlaczego warto zostać Ambasadorką i otworzyć Klub w swoim mieście?

Warto do nas dołączyć, by mieć możliwość edukowania siebie i innych kobiet w zakresie finansów. Można dzielić się zdobytą wiedzą i pomagać w rozwiązywaniu ich problemów. To również inwestycja we własny rozwój i tańszy udział w programie Lady Budget, szkoleniach specjalistycznych w ramach Akademii Kobiety i Pieniądze, czy Klubie Inwestorek. Jako Ambasadorka poznałam wiele inspirujących kobiet podczas szkoleń kwartalnych z Dominiką Nawrocką oraz spotkań Klubu Kobiety i Pieniądze. Każda z nas jest inna, ale każda jest wyjątkowa i może wnieść w ten projekt coś nowego, innowacyjnego, po prostu cząstkę siebie.

Na zakończenie, co chciałabyś powiedzieć innym kobietom?

Nie marnuj czasu! Teraz jest najlepszy moment, aby dołączyć do Klubu Kobiety i Pieniądze i zacząć działać. Nie bój się angażować w nowe projekty. Dzięki nim zdobędziesz nowe umiejętności i kompetencje. Musisz po prostu zacząć!

Rozmawiała Monika Lipowicz, Redaktor Prowadząca kobietaipieniadze.pl

Klub zakończył swoją działalność. Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z wydarzeniami, jakie organizujemy.


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!