16 kwietnia, 2020

Zajmowanie się finansami to nasz obowiązek!

udostępnij

Wiola została Ambasadorką Klubu Kobiety i Pieniądze w Elblągu w październiku 2019 r. Od stycznia 2020 r. prowadzi również spotkania Klubu w Olsztynie. Od 28 lat pracuje w banku, gdzie przeszła już wszystkie szczeble zawodowe – od kasjerki poprzez doradcę klienta, dyrektora oddziału do przedsiębiorcy. Obecnie prowadzi oddział banku w ramach franczyzy. Prywatnie jest żoną i mamą trójki dzieci. Z utęsknieniem czeka na swojego pierwszego wnuka lub wnuczkę. Dlaczego dołączyła do projektu? Jak wiedza ekonomiczna przełożyła się na finanse osobiste?

Wiolu, w jaki sposób dowiedziałaś się o Klubie Kobieta i Pieniądze?

O Klubie dowiedziałam się z Facebooka. Przez przypadek trafiłam na stronę Klubu Kobieta i Pieniądze i bardzo spodobała mi się inicjatywa szerzenia edukacji finansowej wśród kobiet. Z racji swojego zawodu często spotykam się z brakiem podstawowej wiedzy w zakresie finansów osobistych. Lubię dzielić się wiedzą i doświadczeniem, które zdobyłam przez wiele lat pracy w banku. Dlatego postanowiłam dołączyć do projektu jako Ambasadorka i otworzyć Klub w Elblągu, gdzie mieszkam.

Wymień proszę główne powody, dla których zdecydowałaś się dołączyć do projektu.  

Przede wszystkim leży mi na sercu niezależność kobiet. W przypadku rozwodu lub śmierci męża, który był głównym żywicielem rodziny pozostają one najczęściej bez środków do życia. Kobiety, które przez wiele lat zajmowały się domem mają mniejsze możliwości zarabiania pieniędzy i powrotu na rynek pracy. Muszą one liczyć na alimenty, aby zadbać o siebie i dzieci. Poza tym lubię kontakt z ludźmi i towarzystwo innych kobiet. Lubię dzielić się wiedzą i doświadczeniem, które zdobyłam w zakresie finansów osobistych.

Dlaczego kobiety powinny edukować się w zakresie finansów?

Wiele kobiet oddaje zarządzanie pieniędzmi swoim mężczyznom. To oni wiedzą gdzie są odłożone lub zainwestowane pieniądze np. mąż ma inwestycje, a żona nie wie w jakim banku i  często nie ma dostępu do jego konta. Wciąż wyznajemy stereotyp, że mężczyzna zarabia, a kobieta wydaje pieniądze. Mamy przeświadczenie, że to męski temat. To nieprawda! Zajmowanie się własnymi finansami to nasz obowiązek! Inwestując w wiedzę w zakresie finansów osobistych dbamy o bezpieczeństwo swoje i naszych najbliższych.

Dlaczego pieniądze są ważne w życiu? Czym są dla Ciebie pieniądze?

Uczono nas, że nieładnie jest chcieć być bogatą i mówić o tym głośno. Mówiono, że najważniejsze w życiu jest zdrowie, rodzina, miłość i tradycja. Powtarzano, że pieniądze nie są ważne w życiu. Jednak to nieprawda! Może pieniądze nie są najważniejsze, ale są ważne! Dają możliwość podróżowania, rozwijania się i realizacji kolejnych marzeń. Pieniądze są szczególnie ważne, gdy ich brakuje. Im bardziej ich brak, tym bardziej należy się nimi zająć.

Pieniądze nie są najważniejsze, ale są ważne. Warto troszczyć się o nie tak samo jak o inne ważne obszary życia.

Opowiedz proszę o trudnej sytuacji finansowej, z którą musiałaś sobie poradzić.

W 2015 r. straciłam pracę w jednym z banków po 22 latach pracy w korporacji. Był to dla mnie ogromy szok i stres. Z dnia na dzień zostałam bez wynagrodzenia z dwoma kredytami mieszkaniowymi, paroma kredytami konsumpcyjnymi i trzema kartami kredytowymi. Gdyby nie oszczędności, to nie poradziłabym sobie. W zasadzie do dziś odczuwam skutki tamtego trudnego czasu, ale powoli wychodzę z kredytów i po trzech latach osiągnęłam stabilizację finansową. Aktualnie pracuję nad swoją poduszką  finansową.

Jak to się stało, że miałaś tak liczne zobowiązania?

Jako dyrektor banku chciałam podnieść standard swojego życia – mieć lepszy samochód, większe mieszkanie, ekskluzywne wakacje, stylowe ubrania, wyjazdy do SPA. Nie na wszystko starczało wynagrodzenie. Jednak były kredyty, karty kredytowe, limity w rachunku.  Teraz wiem, że powinnam więcej pieniędzy oszczędzać i nie zadłużać się na przyjemności.

Jakie zmiany wprowadziłaś w  swoich finansach, odkąd zostałaś Ambasadorką?

Przede wszystkim zbieram paragony i co miesiąc sporządzam zestawienie wydatków i przychodów w swoim gospodarstwie domowym. Dzięki temu potrafię zaoszczędzić co miesiąc określoną kwotę. Wytoczyłam również walkę swoim kredytom!

Dlaczego warto dołączyć do Klubu Kobieta i Pieniądze?

Tutaj wzajemnie się wspieramy i mobilizujemy. Atmosfera spotkań jest bardzo życzliwa i nie raz uśmiałyśmy się do łez. Program oraz przebieg spotkań jest uporządkowany i merytoryczny. Wspólnie tworzymy miejsce, gdzie motywujemy się do zmian i rozwoju, wymieniamy doświadczeniami i uczymy od siebie nawzajem.

Podsumowując, co chciałabyś powiedzieć kobietom?

Dziewczyny, najwyższa pora wziąć budżet w swoje ręce i zawalczyć o uporządkowanie finansów! Pora na przejęcie nad nimi kontroli, zorganizowanie dodatkowych dochodów i zadbanie o przyszłość swoją i swojej rodziny. Pieniądze to nie jest temat tabu i należy o nich mówić. Dlatego zapraszam na spotkania Klubów Kobiety i Pieniądze.

Rozmawiała Monika Lipowicz, Redaktor Prowadząca kobietaipieniadze.pl

Klub zakończył swoją działalność. Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z wydarzeniami, jakie organizujemy.


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!