22 października, 2020

Historia kredytowa

udostępnij

Każdy klient, który choć raz skorzystał z usług banku lub firmy pożyczkowej trafił do bazy Biura Informacji Kredytowej, czyli tzw. BIK-u. Co ważne, obecność na spisie BIK nie jest niczym złym! Korzystna historia kredytowa pozwoli zwiększyć szansę na kredyt i otrzymać korzystną ofertę. Dowiedz się, jak zadbać o dobrą historię kredytową przed zaciągnięciem większego zobowiązania.

More...

Biuro Informacji Kredytowej tzw. BIK to przedsiębiorstwo założone przez kooperację Związku Banków Polskich z prywatnymi bankami. Celem BIK-u jest dostarczanie wiarygodnych i możliwie kompletnych informacji na temat uczestników obrotu gospodarczego w Polsce.  Jego najważniejszym zadaniem jest gromadzenie, integrowanie i udostępnianie danych, jakie dotyczą historii kredytowej wszystkich klientów banków, SKOK-ów oraz  firm pożyczkowych. Wbrew obiegowej opinii BIK nie jest rejestrem nieuczciwych klientów. Dzięki informacjom udzielanym przez BIK wszelkie umowy i transakcje mogą być zawierane bezpiecznie.

W Polsce działa wielka czwórka baz dłużników, którą tworzą:

  • BIK – Biuro Informacji Kredytowej.
  • BIG – Biuro Informacji Gospodarczej to najstarsza baza gromadząca prawdopodobnie najwięcej informacji na temat zadłużenia Polaków.
  • KRD – Krajowy Rejestr Długów to prywatny biznes, który okazał się nadzwyczaj skutecznym „batem” na nierzetelnych płatników. Do KRD trafiają nie tylko przedsiębiorcy, ale też osoby prywatne. Z informacji, jakie znalazłam w sieci wynika, że to właśnie KRD jest najczęściej sprawdzaną bazą przez banki oraz firmy pożyczkowe.
  • ERIF – działa bardzo podobnie do BIK. Gromadzi informacje na temat zaległych długów oraz tych spłaconych w terminie.

Na listę dłużników trafiają osoby, które mają jakiekolwiek zaległości wobec różnych instytucji, np.:

  • Nie opłaciły rachunku za gaz, prąd, wodę.
  • Zalegają z zapłatą czynszu.
  • Nie opłaciły polisy OC na samochód.
  • Mają zadłużenie u operatora telefonii komórkowej.
  • Zalegają z alimentami.
  • Nie uregulowały należności za mandat karny.

Obecność na listach BIK-u może być bardzo pomocna w procesie starania się o kredyt.  W przypadku, gdy klient do tej pory spłacał wszystkie swoje długi w terminie istnieje duże prawdopodobieństwo, że kolejne zobowiązanie także ureguluje na czas. Klient, który nie miał styczności z  produktami bankowymi nie jest wiarygodnym kredytobiorcą. Bank nie wie, czego się po nim spodziewać. Dlatego jeśli planujemy kredyt i zależy nam na dobrych warunkach, to powinniśmy przygodę z bankami rozpocząć od małych zobowiązań. Wystarczy pożyczyć niewielką sumę na kilka miesięcy, kupić urządzenie na raty lub założyć kartę kredytową. To wszystko w przyszłości wyjdzie nam na dobre. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy w terminie spłacać zobowiązanie!

Każda instytucja finansowa przed udzieleniem kredytu analizuje historię kredytową klienta. Analitycy bankowi dokopią się wszystkich informacji na temat naszej kredytowej przeszłości. Żaden bank nie udzieli kredytu nieodpowiedzialnemu konsumentowi ze złą historią kredytową. Fakt ten wynika z odgórnych zasad oceny ryzyka inwestycyjnego, jakie nałożone zostały na banki nie tylko przez polskie przepisy, lecz także przez regulacje szczebla unijnego. Dlatego jeśli mamy tzw. „czarne punkty” w swojej historii kredytowej, to warto pomyśleć o ich wyczyszczeniu.


Wioletta Michalak. Od 25 lat pracuje w banku, gdzie przeszła przez wszystkie szczeble zawodowe - od kasjerki poprzez doradcę klienta, dyrektora oddziału do przedsiębiorcy. W październiku 2019 r. została Ambasadorką Klubu Kobieta i Pieniądze w Elblągu, aby w kobiecym gronie rozmawiać, dzielić się doświadczeniami i edukować w zakresie finansów osobistych. Widzi, jaki my kobiety mamy w sobie potencjał i jak często jest on niewykorzystany. Najwyższa pora wziąć budżet w swoje ręce! Wiola jest ciekawa ludzi i świata. Prywatnie uwielbia górskie wycieczki i chodzić na basen

Autorka artykułu

Może Ci się spodobać:


Co to jest zabezpieczenie kredytu?

Ponad 2 miliony Polaków ma kłopot z regularnym spłacaniem swoich zobowiązań. Statystyki

Więcej

Kredyt. Co to jest wskaźnik RRSO

Czym kierujesz się podczas wyboru kredytu? Sprawdzasz wskaźnik RRSO? Czy wiesz, co

Więcej

Kredyt hipoteczny

W czasach, kiedy oprocentowanie lokat sięga poziomu zero, warto poszukać alternatywnych form

Więcej

Kredyt kredytowi nierówny

Kredyt to nic innego jak pisemna umowa zawierana pomiędzy bankiem, a konsumentem.

Więcej

Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!