Z oszczędzaniem jest jak z dietą. Nie wystarczy powiedzieć sobie „chcę schudnąć” i liczyć, że samo coś się zmieni. Nie ma też, co zaczynać restrykcyjnych diet i wprowadzać rewolucję do swojego życia, bo zapał szybko minie. Potrzebujesz celu, motywacji, wytrwałości, zmiany nawyków, aby cieszyć się efektami. Poznaj 10 zasad skutecznego oszczędzania, które pomogą Tobie osiągnąć sukces.
More...
#1 Ustal swoje cele
Dlaczego chcesz oszczędzać pieniądze? Ile chcesz zaoszczędzić? Powodów możesz mieć wiele. Spisz je sobie i wybierz ten, który jest dla Ciebie najważniejszy. Określ kwotę i realny termin, w jakim chcesz odłożyć pieniądze. Wizja realizacji swojego marzenia, czy zapewnienie sobie i rodzinie bezpieczeństwa zmotywuje Cię do szukania oszczędności i zarabiania dodatkowych pieniędzy. Pomyśl, co zmieni się, kiedy zrealizujesz swój cel? Jak będziesz się czuła? Jeśli masz konkretny powód, dla którego chcesz oszczędzać, to dużo łatwiej będzie Ci wytrwać w postanowieniach i ten cel zrealizować.
#2 Ustal zasady
Ustal zasady, jakimi chcesz kierować się podczas oszczędzania. Spisz je na kartce, aby nie sabotować samej siebie, kiedy już będziesz miała podjąć się działania. Niech te zasady będą proste i konkretne. Bądź ze sobą szczera i nie stawiaj sobie od razu poprzeczki zbyt wysoko. To mogą być obietnice tj. „na początku miesiąca przeleję 5% wynagrodzenia lub określoną kwotę na osobne konto na wyznaczony cel”, „ograniczę wydatki na jedzenie o 100 zł”, „dodatkowe pieniądze, jakie zarobię w tym miesiącu przeznaczę na zbudowanie poduszki finansowej (lub inny ważny dla Ciebie cel)”. Ustal swoje zasady gry i trzymaj się tych zasad. Następnie sprawdzaj ich skuteczność i zmieniaj, jeśli coś nie działa.
#3 Planuj budżet i miesięczne wydatki
Ten jeden nawyk pomoże Ci zapanować nad swoimi finansami. Liczby nie kłamią. Szybko przekonasz się, gdzie uciekają Twoje pieniądze. Przyjrzysz się swoim wydatkom, ale tym samym swoim słabościom, potrzebom i chwilowym zachciankom. Planowanie pomoże Ci zapanować nad swoimi finansami i podążać w kierunku swojego celu. Na początku miesiąca określ, ile planujesz wydać i w jakich kategoriach. Większość wydatków możemy zaplanować lub odłożyć je w czasie. Na trudne sytuacje powinniśmy mieć zaoszczędzone pieniądze w ramach „poduszki finansowej”. A jeśli jeszcze takiej nie masz, to niech to będzie jeden z Twoich głównych celów finansowych, aby taką zbudować. Planując budżet spójrz na sytuację realnie. Nie chodzi o to, aby teraz sobie wszystkiego odmawiać i oszczędzać jak najwięcej rezygnując z przyjemności, swojego hobby i czasu z bliskimi. Takie działanie może będzie dobre na chwilę, ale długoterminowo zniechęcisz się i wrócisz ddo starych nawyków. Szukaj „dziur” w budżecie, którędy uciekają Twoje pieniądze i je załataj.
#4 Najpierw płać sobie
Określ kwotę, jaką planujesz miesięcznie oszczędzać i już na początku miesiąca przelej te pieniądze na osobne konto. Możesz utworzyć oddzielne konta oszczędnościowe i nazwać je swoimi celami np. PODUSZKA FINANSOWA, REMONT, WAKACJE. W ten sposób te pieniądze będą od razu zagospodarowane, a ty poradzisz sobie z tym co pozostało na Twoim koncie.
„Nie oszczędzaj tego, co zostaje po wszystkich wydatkach, lecz wydawaj, co zostaje po odłożeniu oszczędności.” Warren Buffet
Ustal realne kwoty w ramach oszczędności, tak żebyś nie korzystała już z tych pieniędzy i mogła obserwować jak rosną Twoje oszczędności przybliżając się do realizacji swojego celu.
#5 Bądź konsekwentna
Niejeden raz będziesz chciała zrezygnować. Niejeden raz nie zrealizujesz tego, co sobie zaplanowałaś w danym miesiącu. Niejeden raz pomyślisz, że to wszystko jest bez sensu i lepiej cieszyć się chwilą, jak oszczędzać na przyszłość. Jednak nie zniechęcaj się i bądź konsekwentna. Małymi krokami wdrażaj zmiany. Może osiągnięcie tego, co sobie postanowiłaś zajmie Tobie więcej czasu niż myślałaś, ale nie poddawaj się i nie rezygnuj! Odpuść perfekcjonizm i nierealne postanowienia. Bądź ze sobą szczera pozwól sobie na potknięcia, a nawet upadki. One będą, bo jeśliby ich nie było to znaczy, że nie uczysz się niczego nowego i nic się nie zmienia. Ciesz się i doceniaj też te drobne codzienne przyjemności. Dasz radę! Jeśli tylko będziesz konsekwentna.
#6 Odróżniaj swoje potrzeby od zachcianek
Jak często kupujesz coś, z czego nie korzystasz? Ubrania, których nie nosisz? Kosmetyki, których nie używasz? Podczas zakupów pomyśl, czy rzeczywiście tego potrzebujesz, czy to tylko chwilowa zachcianka? Często tracimy pieniądze na rzeczy, których naprawdę nie potrzebujemy. Te z pozoru drobne wydatki i małe przyjemności potrafią w ciągu roku dać realne oszczędności, które przeznaczysz na to co jest naprawdę dla Ciebie ważne. Wolisz spełniać swoje zachcianki czy marzenia? Rezygnując z niektórych zakupów możesz zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa teraz i w przyszłości oraz mieć piękne wspomnienia na całe życie. Dlatego tak ważne jest określenie swoich celów.
#7 Oszczędzaj na tym, co nie jest dla Ciebie ważne
Oszczędzanie polega na ograniczaniu i likwidowaniu zbędnych wydatków, po to, aby mieć więcej pieniędzy na to, co ważne. Dla każdej z nas może to być coś innego i mieć inną wartość. Jednak to Ty wiesz najlepiej, na co potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, a z czego możesz bez przeszkód zrezygnować. Oszczędzanie to nie są restrykcyjne ograniczenia, odmawianie sobie wszelkich przyjemności i kupowanie jedynie na promocjach, aby wydać jak najmniej i mieć więcej. W oszczędzaniu chodzi o świadome podejmowanie decyzji, na co przeznaczasz swoje pieniądze. Dlatego nie rezygnuj z hobby, spotkań ze znajomymi, edukacji, próbowania nowych rzeczy, dbania o zdrowie i tego, co jest dla ciebie ważne. Jeśli koszty są zbyt wysokie, to spróbuj je optymalizować lub zmniejszyć częstotliwość. Tnij i ograniczaj wydatki wszędzie tam, gdzie nie ma to pozytywnego wpływu na Twoje życie, nie przybliża Cię do Twoich celów i nie czerpiesz z tego korzyści, poczucia satysfakcji lub przyjemności.
#8 Dbaj o to, co masz
Naprawiaj i szukaj rozwiązań, zamiast wyrzucać. Ta zasada odnosi się nie tylko do ubrań i akcesoriów, ale również sprzętu, mebli i wyposażenia, samochodu, biznesu, a nawet relacji z ludźmi. Jeśli o coś dbasz, to zachowa swoją jakość, wygląd i funkcjonalność. Tym samym lepiej jest kupić coś dobrej jakości, co nam się podoba i w wyższej cenie, jak kupić coś taniego, a po to, aby po jakimś czasie wymienić na nowe, czy płacić za serwis. To też jest przejaw oszczędności. Myśl długoterminowo, bo w ten sposób zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale również swój czas.
#9 Zwiększaj swoje dochody
Im więcej zarabiasz, tym więcej możesz zaoszczędzić, zainwestować, przeznaczyć na swoje cele i marzenia. Dlatego działaj, aby zwiększać swoje dochody, podnosić kompetencje i zarabiać więcej. Jednak uważaj na tzw. inflację stylu życia, czyli proporcjonalny wzrost kosztów wraz ze wzrostem dochodów. W rezultacie zarabiamy więcej, ale też wydajemy więcej. Dlatego oszczędzamy tyle samo lub czasem nawet mniej. Po prostu zmienia się standard życia i to co kiedyś było niedostępne, staje się codziennością. Większe mieszkanie, dom, nowy samochód, egzotyczne wakacje, wyjazdy i posiłki w restauracjach potrafią namieszać w budżecie. Dlatego tak ważne jest świadome zarządzanie swoimi finansami z myślą o przyszłości i zabezpieczeniu teraźniejszości. Im więcej zarabiasz, to na więcej możesz sobie też pozwolić dbając o wszystkie sfery. Dlatego świadomie zarządzaj finansami, oszczędzaj na tym, co możesz. Sprawdzaj oferty różnych firm i wybieraj najkorzystniejsze dla siebie. Jednak przede wszystkim dąż do tego, aby zwiększać swoje dochody.
#10 Inwestuj
Inwestuj pieniądze, aby pomnażać swoje oszczędności i zarabiać. Jednak w pierwszej kolejności zadbaj o swoją poduszkę finansową, która zabezpieczy Cię na awaryjne sytuacje. Pamiętaj, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem i możesz stracić zainwestowane pieniądze lub zyskać mniej jak oczekiwałaś. Dlatego zdobywaj wiedzę i zacznij od mniejszych kwot, które chcesz przeznaczyć właśnie na ten cel. Sprawdzaj różne formy inwestowania, aby wybrać najlepsze dla siebie i zacznij budować swój dochód pasywny poprzez inwestowanie.
Te 10 zasad pomoże Tobie zaoszczędzić pieniądze i cieszyć się nimi. Bo pieniądze są też źródłem radości i przyjemności. Dzięki nim możemy pomagać, wspierać swoich bliskich, rozwijać swoje zainteresowania, zwiedzać świat, zadbać o przyszłość swoją i naszej rodziny, realizować cele i marzenia.
W oszczędzaniu chodzi o świadome zarządzanie swoimi pieniędzmi i skupianie się na tym co ważne w dłuższej perspektywie czasu. Oszczędzanie jest też sposobem na weryfikację tego, czego potrzebujemy i co nas naprawdę cieszy. Uczy wytrwałości, konsekwencji, określania celów i dążenia do ich realizacji. Jednocześnie pobudza kreatywność, przedsiębiorczość i umiejętności rozwiązywania problemów.
Autorka: Monika Lipowicz
Zrób Szybki Test Online i sprawdź, jak radzisz sobie dzisiaj z pieniędzmi!
Zobacz także: