Wydatki na jedzenie stanowią ważną część naszego podstawowego budżetu. Z pozoru drobne kwoty, jakie zaoszczędzimy potrafią dać realne zyski każdego miesiąca. Wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian. Poznaj skuteczne sposoby, jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu.
More...
Wcale nie chodzi o to, by kupować jedynie na promocji i ograniczyć ilość lub jakość posiłków, czy odmawiać sobie przyjemności, jaką może być jedzenie ulubionego dania. Wręcz przeciwnie. To, co jesz ma znaczenie. W ten sposób dbasz o swoje zdrowie, siłę, efektywność, poczucie satysfakcji i zadowolenie na co dzień. Wybieraj najlepsze dla siebie produkty i jedz to, co lubisz zmniejszając stałe koszty.
PLANOWANIE
- Ustal miesięczny budżet na jedzenie - zaplanuj, ile chcesz wydać w danym miesiącu na żywność, a następnie wydziel z tego "tygodniówki", aby kontrolować wydatki na bieżąco.
- Zrób przegląd szafek, lodówki i zamrażarki, aby wiedzieć co właściwie już masz i co możesz z tych produktów wykorzystać.
- Zaplanuj posiłki na tydzień - znasz już swój tygodniowy budżet i dostępne w domu produkty, więc zaplanuj swoje posiłki. Postaraj się wykorzystać jak najwięcej z tego, co już masz.
- Zrób listę zakupów - wiesz, co chcesz jeść w danym tygodniu, więc przygotuj listę zakupów. Skorzystaj z bezpłatnych, gotowych list zakupów, aplikacji w telefonie lub notatnika. Uzupełniaj listę w tygodniu, kiedy kończy się produkt, którego często używasz lub wiesz, że będziesz wkrótce potrzebowała.
- Jedz zdrowo. Planując swoje posiłki unikaj wysokoprzetworzonych produktów. Ogranicz ilość słodyczy, słonych przekąsek, soków i gazowanych napojów.
ZAKUPY
- Zrób większe zakupy raz w tygodniu. Zaoszczędzisz swój czas i pieniądze. Świeże produkty kupuj tylko dwa razy w tygodniu na trasie z pracy do domu lub rozdziel obowiązki między domowników.
- Zamawiaj produkty przez Internet, a szczególnie te produkty o długim terminie przydatności np. kawę w ziarnach, herbatę, orzechy, ziarna, przyprawy.
- Wybieraj większe markety, zamiast osiedlowych sklepików. Będziesz miała większy wybór i dodatkowe promocje, dzięki czemu zaoszczędzisz.
- Kupuj taniej na lokalnym targu owoce i warzywa, jeśli masz taką możliwość.
- Idź na zakupy najedzona, bo głodna po prostu kupisz więcej.
- Rób zakupy z listą i trzymaj się tej listy.
- Korzystaj z promocji i okazji. Wybieraj te produkty, które faktycznie lubisz i wykorzystujesz lub mają dłuższy termin ważności. Sprawdzaj warunki promocji, bo możesz przepłacić.
- Wybieraj tańsze zamienniki, ale zachowując jakość i smak.
- Wybieraj produkty sezonowe.
- Porównuj ceny za kg, a nie jedynie ceny na półkach.
- Korzystaj z kasy samoobsługowej, bo widzisz ceny poszczególnych produktów i sprawdzisz, czy promocja została uwzględniona.
- Kasuj produkty kategoriami, aby szybko wprowadzić koszty do budżetu i podliczyć wydatki w danej kategorii.
- Korzystaj z aplikacji sklepu i kart stałego klienta.
- Zabieraj ze sobą materiałową torbę na zakupy. Unikaj jednorazowych i papierowych toreb w sklepach, które generują dodatkowe koszty.
- Przejrzyj paragon i sprawdź, czy niektóre ceny nie są dla Ciebie zaskoczeniem. Przejrzyj te najdroższe artykuły i zobacz, za co najwięcej zapłaciłaś i czy następnym razem też wybierzesz te produkty.
GOTOWANIE
- Gotuj w domu i zabieraj jedzenie ze sobą. Jeśli późno wracasz, to zabierz ze sobą II śniadanie, obiad i przekąskę, aby w ciągu dnia nie kusiły Cię dodatkowe zakupy lub obiad na mieście.
- Gotuj zupy, bo to tani, zdrowy i pożywny posiłek.
- Wykorzystuj produkty, które masz w domu.
- Nie marnuj jedzenia podczas gotowania.
- Gotuj więcej i zamrażaj przygotowane przez siebie obiady np. pierogi, zupy, sosy z warzywami, mięso.
PRZECHOWYWANIE
- Rób zapasy z produktów, które regularnie używasz i możesz je kupić w niższej cenie.
- Zamrażaj np. mięso, ryby, masło, owoce sezonowe.
- Rób przetwory, kiedy owoce i warzywa dostępne są w niższych cenach.
- Kontroluj daty przydatności produktów i te z krótszym terminem wystawiaj z przodu szafki / lodówki.
- Staraj się nie wyrzucać jedzenia.
Naszym największym zasobem jest czas. Planując budżet i spisując listę zakupów nie tylko wydasz mniej pieniędzy, ale zaoszczędzisz też swój czas. Choć na początku może Ci się wydawać, że to wszystko jest bardzo czasochłonne i może tym samym nieopłacalne, to z czasem stanie się to coraz łatwiejsze i automatyczne.
W oszczędzaniu wcale nie chodzi o wyrzeczenia i odmawianie sobie przyjemności. To umiejętne gospodarowanie pieniędzmi i minimalizacja, a nawet likwidacja tych zbędnych wydatków. Wszystko po to, aby mieć więcej pieniędzy na to, co dla nas ważne.