8 października, 2023

Po co oszczędzać pieniądze?

udostępnij

Z czym kojarzy Ci się oszczędzanie? Dla większości z nas oszczedzanie to wyrzeczenia i stres. Jednak oszczędzanie niesie ze sobą wiele korzyści. Jakich? Po co oszczędzać pieniądze? Sprawdź! Poznaj też 5 składników skutecznego oszczędzania, które pomogą Ci zacząć oraz wytrwać w swoich finansowych postanowieniach!

More...

Większość z nas kojarzy oszczędzanie z czymś negatywnym. To są dla nas wyrzeczenia, rezygnacja z przyjemności, poczucie niewystarczającej ilości pieniędzy, konieczność analizowania i porównywania cen oraz rezygnacja z zakupów, które nieraz wydają nam się potrzebne. W większości nie lubimy oszczędzać, bo naturalnie wiąże się to z wysiłkiem. Zaczynając od analizy swojej sytuacji finansowej, określenia dochodów, podstawowych kosztów życia i innych wydatków. Oszczędzanie wymaga od nas zmiany nawyków, przyjrzenia się własnym słabościom, emocjom, potrzebom. Zastanowienia się nad przyszłością, ale również przeszłością i ustalenia swoich priorytetów.

Dzisiejsze decyzje zakupowe, to wynik naszych przekonań, doświadczeń, potrzeb i próba ich zaspokojenia. Wpływ ma wszystko to, co kiedyś słyszeliśmy o pieniądzach i ludziach zamożnych. Istotny jest poziom naszej edukacji finansowej oraz środowisko, w jakim przebywamy na co dzień i z jakimi osobami spędzamy czas.

Oszczędzanie niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim daje nam spokój i poczucie, że poradzimy sobie finansowo w tych trudnych sytuacjach. Pobudza naszą kreatywność i poczucie sprawczości. Uczy dyscypliny, konsekwencji, zarządzania swoimi finansami. Pokazuje nam, co rzeczywiście jest dla nas ważne. W oszczędzaniu nie chodzi jedynie o pieniądze. Chodzi też o nasze emocje i to, jak my się czujemy.

Po co oszczędzać pieniądze?

 1. Na poduszkę finansową, która będzie naszym buforem w przypadku utraty pracy lub zmniejszenia dochodów
 2. Na niespodziewane wydatki, kiedy np. zespuje nam się sprzęt w domu lub samochód i trzeba pojechać do mechanika, pójść prywatnie do lekarza i wykupić leki
 3. Na trudne czasy tzw. "czarną godzinę", chociaż trudno nam określić, co to właściwie znaczy. Chodzi o zabezpieczenie siebie i swojej rodziny na wypadek kryzysu i trudne do przewidzenia sytuacje
 4. Dla dzieci, aby zapewnić im jak najlepsze dzieciństwo i start w dorosłość. Dzieci mogą być dobrą motywacją do oszczędzania, bo czasem dla kogoś jesteśmy w stanie zrobić więcej jak dla samych siebie
 5. Na realizację swoich celów i marzeń, bo większość z nich wymaga pieniędzy. Może to być mieszkanie, dom, remont, nowy samochód, wycieczka lub cokolwiek zamarzysz
 6. Na inwestycje, bo oszczędności można pomnażać
 7. Na emeryturę, bo im wcześniej zajmiesz się zabezpieczeniem swojej przyszłości i odkładaniem środków na emeryturę, tym lepsza ona będzie

Oszczędzanie to wcale nie muszą być wyrzeczenia i odmawianie sobie wszelkich przyjemności. Wręcz przeciwnie. W oszczędzaniu chodzi o poczucie spokoju i bezpieczeństwa poprzez świadome zarządzanie swoimi finansami. Chodzi o umiejętne gospodarowanie pieniędzmi i minimalizację, a nawet likwidację zbędnych wydatków. Wszystko po to, aby mieć więcej pieniędzy na to, co dla nas ważne.

Poznaj 5 składników skutecznego oszczędzania:

 1. Wiedza - edukacja i świadomość w zakresie finansów to pierwszy krok do tego, aby zadbać o tę sferę swojego życia i skutecznie odkładać pieniądze i je pomnażać
 2. Wizja celu - określenie celu i wizja jego realizacji skutecznie zmotywuje nas do szukania oszczędności. Łatwiej nam odłożyć pieniądze na wymarzoną wycieczkę, samochód, czy remont niż tak po prostu oszczędzać.
 3. Motywacja – aby osiągnąć poczucie spokoju i bezpieczeństwa finansowego. Chęć do zadbania o siebie i swoich najbliższych oraz odpowiedzialność za własne życie. Motywacja do zmiany nawyków i długoterminowa praca nad swoimi finansami.
 4. Konsekwencja - małe zmiany każdego dnia i miesiąca są lepsze jak te duże, których nie wprowadzamy. Mimo niechęci, niepowodzeń i porażek nie poddajemy się, ale konsekwentnie realizujemy kolejne cele i podejmujemy kolejną próbę.
 5. Wiara w siebie - wiara w to, że damy radę i możemy te swoje cele zrealizować. Wiara w to, że mimo potknięć i przeszkód wszystko jest możliwe i ostatecznie osiągniemy, to co sobie zakładamy. Wiara w siebie i swoje cele, kiedy nie mamy wsparcia z zewnątrz.

Zrób Szybki Test Online i sprawdź, jak radzisz sobie dzisiaj z pieniędzmi!


Zobacz także:


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!