Z czym kojarzy Ci się oszczędzanie? Dla większości z nas oszczedzanie to wyrzeczenia i stres. Jednak oszczędzanie niesie ze sobą wiele korzyści. Jakich? Po co oszczędzać pieniądze? Sprawdź! Poznaj też 5 składników skutecznego oszczędzania, które pomogą Ci zacząć oraz wytrwać w swoich finansowych postanowieniach!
More...
Większość z nas kojarzy oszczędzanie z czymś negatywnym. To są dla nas wyrzeczenia, rezygnacja z przyjemności, poczucie niewystarczającej ilości pieniędzy, konieczność analizowania i porównywania cen oraz rezygnacja z zakupów, które nieraz wydają nam się potrzebne. W większości nie lubimy oszczędzać, bo naturalnie wiąże się to z wysiłkiem. Zaczynając od analizy swojej sytuacji finansowej, określenia dochodów, podstawowych kosztów życia i innych wydatków. Oszczędzanie wymaga od nas zmiany nawyków, przyjrzenia się własnym słabościom, emocjom, potrzebom. Zastanowienia się nad przyszłością, ale również przeszłością i ustalenia swoich priorytetów.
Dzisiejsze decyzje zakupowe, to wynik naszych przekonań, doświadczeń, potrzeb i próba ich zaspokojenia. Wpływ ma wszystko to, co kiedyś słyszeliśmy o pieniądzach i ludziach zamożnych. Istotny jest poziom naszej edukacji finansowej oraz środowisko, w jakim przebywamy na co dzień i z jakimi osobami spędzamy czas.
Oszczędzanie niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim daje nam spokój i poczucie, że poradzimy sobie finansowo w tych trudnych sytuacjach. Pobudza naszą kreatywność i poczucie sprawczości. Uczy dyscypliny, konsekwencji, zarządzania swoimi finansami. Pokazuje nam, co rzeczywiście jest dla nas ważne. W oszczędzaniu nie chodzi jedynie o pieniądze. Chodzi też o nasze emocje i to, jak my się czujemy.
Po co oszczędzać pieniądze?
- Na poduszkę finansową, która będzie naszym buforem w przypadku utraty pracy lub zmniejszenia dochodów
- Na niespodziewane wydatki, kiedy np. zespuje nam się sprzęt w domu lub samochód i trzeba pojechać do mechanika, pójść prywatnie do lekarza i wykupić leki
- Na trudne czasy tzw. "czarną godzinę", chociaż trudno nam określić, co to właściwie znaczy. Chodzi o zabezpieczenie siebie i swojej rodziny na wypadek kryzysu i trudne do przewidzenia sytuacje
- Dla dzieci, aby zapewnić im jak najlepsze dzieciństwo i start w dorosłość. Dzieci mogą być dobrą motywacją do oszczędzania, bo czasem dla kogoś jesteśmy w stanie zrobić więcej jak dla samych siebie
- Na realizację swoich celów i marzeń, bo większość z nich wymaga pieniędzy. Może to być mieszkanie, dom, remont, nowy samochód, wycieczka lub cokolwiek zamarzysz
- Na inwestycje, bo oszczędności można pomnażać
- Na emeryturę, bo im wcześniej zajmiesz się zabezpieczeniem swojej przyszłości i odkładaniem środków na emeryturę, tym lepsza ona będzie
Oszczędzanie to wcale nie muszą być wyrzeczenia i odmawianie sobie wszelkich przyjemności. Wręcz przeciwnie. W oszczędzaniu chodzi o poczucie spokoju i bezpieczeństwa poprzez świadome zarządzanie swoimi finansami. Chodzi o umiejętne gospodarowanie pieniędzmi i minimalizację, a nawet likwidację zbędnych wydatków. Wszystko po to, aby mieć więcej pieniędzy na to, co dla nas ważne.
Poznaj 5 składników skutecznego oszczędzania:
- Wiedza - edukacja i świadomość w zakresie finansów to pierwszy krok do tego, aby zadbać o tę sferę swojego życia i skutecznie odkładać pieniądze i je pomnażać
- Wizja celu - określenie celu i wizja jego realizacji skutecznie zmotywuje nas do szukania oszczędności. Łatwiej nam odłożyć pieniądze na wymarzoną wycieczkę, samochód, czy remont niż tak po prostu oszczędzać.
- Motywacja – aby osiągnąć poczucie spokoju i bezpieczeństwa finansowego. Chęć do zadbania o siebie i swoich najbliższych oraz odpowiedzialność za własne życie. Motywacja do zmiany nawyków i długoterminowa praca nad swoimi finansami.
- Konsekwencja - małe zmiany każdego dnia i miesiąca są lepsze jak te duże, których nie wprowadzamy. Mimo niechęci, niepowodzeń i porażek nie poddajemy się, ale konsekwentnie realizujemy kolejne cele i podejmujemy kolejną próbę.
- Wiara w siebie - wiara w to, że damy radę i możemy te swoje cele zrealizować. Wiara w to, że mimo potknięć i przeszkód wszystko jest możliwe i ostatecznie osiągniemy, to co sobie zakładamy. Wiara w siebie i swoje cele, kiedy nie mamy wsparcia z zewnątrz.