9 lipca, 2020

Inwentaryzacja zobowiązań

udostępnij

Największym wrogiem i zagrożeniem dla naszych finansów jesteśmy my sami. Zmienisz swoją sytuację, jeśli weźmiesz odpowiedzialność za swoje problemy i otwarcie się z nimi skonfrontujesz. W pierwszej kolejności wykonaj inwentaryzację długów. Jak to zrobić? Pobierz bezpłatnie arkusz Excel i spisz wszystkie swoje zobowiązania.

Znajdź i przeczytaj wszystkie umowy kredytowe!

Wyciągnij z nich parametry Twoich długów. Sprawdź aktualne oprocentowanie np. w systemach bankowości elektronicznej. Dowiedz się dokładnie jakie masz kredyty i ile pozostało do całkowitej spłaty zadłużenia.

Spisz wszystkie długi!

Pobierz bezpłatny arkusz Excel. Spisz wszystkie pożyczki u znajomych i rodziny, chwilówki, kredyty ratalne, limity na rachunku, zadłużenie na kartach kredytowych, kredyty samochodowe oraz kredyty hipoteczne.

Obok napisz  gdzie masz dany dług np. nazwę banku, firmy pożyczkowej lub imię członka rodziny. W kolejnej kolumnie wpisz aktualne oprocentowanie długu w skali roku (pomoże Ci ono zidentyfikować najbardziej kosztowne pożyczki).

Dalej zapisz kwotę kapitału, jaka pozostała jeszcze do spłaty (bez odsetek). Następnie wpisz wysokość minimalnej miesięcznej raty. Przykładowo, wystarczy spłacać 5 proc. wartości całkowitego zadłużenia karty kredytowej, aby z perspektywy banku wyglądać na dobrego dłużnika, który terminowo reguluje swoje zobowiązania.

W kolejnej kolumnie spisz liczbę rat, jaka pozostała do całkowitej spłaty zadłużenia oraz sprawdź, czy zobowiązanie spłacane jest w terminie. Na zakończenie zapisz komentarz zawierający istotne informacje dotyczące danego długu.

Ustal, czy masz przeterminowane zobowiązania!

Jeśli opóźnienie w spłacie wynosi więcej jak 30 dni od terminu płatności opłaty lub raty, to warto skontaktować się z wierzycielem. Przeprosić za zaistniałą sytuację, wytłumaczyć powody opóźnienia, zapewnić o woli spłaty długu i dowiedzieć się, jakie jest aktualne saldo naszych zobowiązań oraz ewentualne karne odsetki i opłaty.

W przypadku długów przeterminowanych stwórz listę kontaktową do osób i firm, którym jesteś winna pieniądze.

Wystarczy nazwa firmy, imię i nazwisko osoby kontaktowej,  numer telefonu, adres e-mail i krótki komentarz, w którym możesz wpisać np. numer sprawy, numer klienta, numer umowy kredytowej czy inne informacje pomocne w kontaktach z wierzycielem.

Dzięki zebraniu informacji w jednym miejscu zyskujesz wiedzę o całości swojej sytuacji. To niezwykle ważne, aby podejmować lepsze decyzje co do kolejności spłaty zobowiązań i śledzenia własnych postępów.

Autorka artykułu:

Wioletta Michalak – Ambasadorka Klubu Kobieta i Pieniądze w Elblągu. Od 25 lat pracuje w banku, gdzie przeszła przez wszystkie szczeble zawodowe – od kasjerki poprzez doradcę klienta, dyrektora oddziału do przedsiębiorcy. W październiku 2019 r. została Ambasadorką Klubu Kobieta i Pieniądze w Elblągu, aby w kobiecym gronie rozmawiać, dzielić się doświadczeniami i edukować w zakresie finansów osobistych. Widzi, jaki my kobiety mamy w sobie potencjał i jak często jest on niewykorzystany. Najwyższa pora wziąć budżet w swoje ręce! Wiola jest ciekawa ludzi i świata. Prywatnie uwielbia górskie wycieczki i chodzić na basen.


Jak wyjść z długów? Przeczytaj poprzednie artykuły:

  1. Jak wyjść skutecznie z długów? 7 kroków do skutecznego wyjścia z długów
  2. Skąd te długi?


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!