4 czerwca, 2020

Jak wybrać dobrego Doradcę Finansowego?

udostępnij

Bez wątpienia dobrze mieć Doradcę Finansowego, który jest specjalistą w swojej dziedzinie i rzetelnie odpowie na nurtujące Klienta pytania. Każdy ma inne cele i potrzeby, dlatego tak ważne jest stworzenie indywidualnego planu finansowego i dobór najlepszej oferty dostosowanej do aktualnych potrzeb i możliwości. Jak wybrać dobrego doradcę? W czym może pomóc? Poznaj bliżej kompetencje oraz zakres usług Doradcy Finansowego.

Według Dyrektywy Unii Europejskiej Doradca Finansowy jest to profesjonalista niezależny, nie związany z żadną instytucją finansową, który przekazuje Klientowi wiedzę merytoryczną na temat ochrony jego majątku. Standard Kompetencji Zawodowych uznaje, że „doradca finansowy opracowuje indywidualne plany finansowe dla klientów na podstawie przeprowadzonej analizy ich sytuacji, potrzeb finansowych oraz dostępnych na rynku finansowym produktów”.

Obecnie w Polsce można zostać Doradcą Finansowym poprzez studium podyplomowe mające akredytację EAPF lub kurs zakończony egzaminem EAPF, który prowadzi certyfikację na trzech poziomach – Asystent Finansowy, Konsultant Finansowy, Planer Finansowy.

Zakres obowiązków

Zakres usług, jakie świadczy Doradca Finansowy jest bardzo szeroki. Wynika to z różnych potrzeb przedsiębiorstw oraz klientów indywidualnych. Do zadań doradcy należy m.in.:

  • Przygotowanie planu finansowego, który będzie dostosowany do potrzeb i możliwości Klienta.
  • Dokonywanie analiz, pozwalających na dokładne określenie kondycji finansowej i odnalezienie najlepszych rozwiązań, które pozwolą ją poprawić.
  • Poszukiwanie najlepszych dostępnych form finansowania, a więc różnego rodzaju kredytów, czy pożyczek. Również pomoc w wynegocjowaniu atrakcyjnych warunków finansowania i kwestiach formalnych.
  • Pomoc w wyborze inwestycji, która pozwoli osiągnąć jak największy zysk w jak najkrótszym czasie.
  • Pomoc w wyborze banku, co pozwala działać sprawnie i zmniejszyć koszty.
  • Porady i wyjaśnienie zagadnień w kwestiach finansowych. 

Wielu właścicieli firm, słysząc o doradztwie finansowym, kojarzy je przede wszystkim z pomocą w najtrudniejszych momentach, kiedy działalność chyli się ku upadkowi i konieczne jest poszukiwania dużych oszczędności. Praktyka pokazuje jednak, że doradca finansowy jest specjalistą niezwykle przydatnym również po to, by rozwijać przedsiębiorstwo i mnożyć zyski. Prywatnie można skorzystać z jego pomocy w momencie startu w dorosłość, przed ślubem lub gdy pojawią się dzieci, aby zabezpieczyć finansowo siebie i swoich najbliższych. Doradca wspiera na każdym etapie życia, gdyż zmieniają się cele i potrzeby. Można skorzystać z jego pomocy również, gdy planuje się inwestycję lub pożyczkę, czy kredyt.

Kompetencje

Każdy zawód wymaga konkretnych kompetencji, jakie powinna posiadać osoba go wykonująca. Od Doradcy Finansowego oczekuje się szeroko pojętej wiedzy na temat rynku finansowego, która potwierdzona została np. certyfikatem lub szkoleniem. Ważne, by zdobytą wiedzę specjalista potrafił wykorzystać w praktyce. Cenne jest doświadczenie w zawodzie oraz umiejętności komunikacyjne, które pozwolą lepiej zrozumieć Klienta i jego oczekiwania. Ponadto ważna jest uczciwość, poufność, empatia oraz cierpliwość wobec Klienta. Doradca powinien rzetelnie przygotować się do omawianego problemu, rozpatrując każdy przypadek z osobna. Należy zwrócić uwagę na fakt, że specjalista musi być na bieżąco z ofertami wielu instytucji, więc powinien być zaangażowany w to co robi.

Podczas spotkania dobry Doradca Finansowy powinien:

  • Poinformować Klienta, że udziela mu porady o produktach i usługach oferowanych przez szeroki wachlarz instytucji albo wręcz przeciwnie, że działa na rzecz tylko ograniczonej ilości instytucji.
  • Opierać się na bezstronnej i wystarczająco głębokiej analizie oferty produktów i usług dostępnych na runku spełniającej potrzeby i oczekiwania Klientów.
  • Poinformować Klienta o ilości i nazwach instytucji, dla których pracuje lub mógłby pracować.
  • Poinformować Klienta o różnego rodzaju kosztach jakie poniesie w związku z uzyskaną usługą.
  • Udzielić informacji, gdzie można sprawdzić jego wiarygodność,
    złożyć zażalenie, wskazanie procesu ugody lub odszkodowania.
  • Przedstawić uzasadnienie porady oraz specyfikację potrzeb i wymagań Klienta.

Gdzie i jak szukać doradcy?

Patrząc na zakres obowiązków, kompetencje i rolę jakie pełni profesja Doradcy Finansowego można uświadomić sobie, że zawód ten nie należy do ”najłatwiejszych’’. Gdzie i jak szukać eksperta?

  • Zapytaj znajomych – z pewnością korzystali z usług Doradcy Finansowego i będą mogli Ci kogoś polecić. Zapytaj o przebieg współpracy. Jeśli znajomy był zadowolony, to umów się z takim doradcą. Lepiej pójść do kogoś z polecenia, niż szukać samodzielnie.
  • Sprawdź opinie w Internecie – wielu doradców prowadzi swoją stronę na Facebooku. Sprawdź oceny, jakie zostawili klienci. Przeczytaj artykuły i wpisy, jakie publikuje. Obejrzyj nagrania. Jeśli zainteresuje Cię jego działalność, to zachęcam umówić się na spotkanie. Pamiętaj, że doradca nie musi pochodzić z Twojego miasta. Teraz wielu z nich prowadzi konsultacje online.
  • Sprawdź, czy się rozumiecie – doradca powinien dokładnie poznać Twoją sytuację finansową, zanim w ogóle coś zaproponuje. Sprawdź, czy uważnie słucha Twoich wątpliwości i rzetelnie odpowiada na pytania. Jeśli nie wzbudził Twojego zaufanie, to zrezygnuj z dalszej współpracy i umów się na spotkanie z kimś innym.
  • Zapytaj doradcę o doświadczenie i rekomendacje – dowiedź się jak długo pracuje w branży, czym zajmował się wcześniej, w czym się specjalizuje, jakie szkolenia lub kursy kończył. Doświadczenie odgrywa tutaj znaczącą rolę. Możesz poprosić również o referencje i zapoznaj się z opiniami klientów w Internecie.

Podsumowując należy pamiętać, że wszelkie decyzje finansowe jakie podejmujemy będą miały odzwierciedlenie w przyszłości. Doradca dzieli się zdobytą wiedzą i doświadczeniem, aby przygotować ofertę w odpowiedzi na aktualne potrzeby Klienta. Nie wolno mu narzucać konkretnej oferty. Ostateczna decyzja zawsze należy do Ciebie jako Klienta. Specjalista musi udzielić informacji o tym dla jakich instytucji pracuje. Poinformować o różnego rodzaju kosztach w związku z usługą, gdzie sprawdzić wiarygodność doradcy oraz złożyć ewentualne zażalenie. Wybór doradcy z pewnością wpłynie na kolejne decyzje finansowe. Warto mieć eksperta w tym zakresie.

Autorka artykułu:

Sylwia Rawska – Ambasadorka Klubu Kobiety i Pieniądze w Lipnie, przedsiębiorca, trener biznesu (Business Trainer & Coaching Sylwia Rawska), Prezes BNI Centrum. Od 16 lat pracuje w branży ubezpieczeń. Od 11 lat prowadzi własną multiagencję (Ubezpieczenia i Finanse RAVAN Sylwia Rawska). Jednocześnie wykłada na Uczelni Doradztwo Finansowe oraz Ubezpieczenia Osobowe i Majątkowe. Prywatnie mama dwójki dzieci. Uwielbia taniec, zjazdy tyrolskie i podróże.

 


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!