7 kwietnia, 2021

Jak rozliczyć sprawnie podatek?

udostępnij

Kwiecień kojarzy się nam słusznie z koniecznością rozliczenia się z zeszłorocznego podatku. Jak to zrobić sprawnie i bezboleśnie? Zobacz nasze wskazówki!

More...

Zakładamy, że jesteś już gotowa do rozliczenia się z fiskusem za poprzedni rok. Możesz to zrobić na wiele sposobów, tradycyjnie wypełniając papierowy druk lub skorzystać ze zdobyczy cywilizacji i cyfryzacji, czyli internetu. 


To drugie ma wiele dodatkowych zalet, bo teoretycznie może ci "samo" rozliczyć dokumenty i wysłać gdzie trzeba. A raz rejestrując się do e-urzędu skarbowego możesz także tam sprawdzać stan np. swoich drogowych mandatów. Zatem sprawdźmy, jak działa ten cud techniki.

Jeśli chcesz szybko poznać szczegóły, obejrzyj nagranie z DDTVN, w w którym omawiam to krok po kroku. Kliknij w obrazek, a przeniesiesz się do nagrania.

A poniżej znajdziesz instrukcję techniczną:. Kliknij w poszczególne napisy, a te rozwiną się!

Wybierz miejsce do zalogowania

Wybierz sposób logowania

Jeśli masz już założony Profil Zaufany, skorzystaj z niego. Jeśli nie, to jest właśnie ten moment, aby go założyć. Zajmuje to kilka minut i najprościej to zrobić przez swój bank online. Potrzebujesz do tego danych do logowania się do swojej bankowości elektronicznej, czyli loginu, hasła lub aplikacji mobilnej.

 

Logowanie

To jest moment na zalogowanie się.

Potwierdź logowanie

Hurra! Jesteś już w e-urzędzie skarbowym!

Tadam! Jesteś w urzędzie skarbowym bez wychodzenia w domu i co jest super to fakt, że mogę sprawdzić tutaj kilka ważnych obszarów. Teraz skupmy się na pierwszym: Twój e-PiT

No to jaki jest ten mój PIT?

Nic prostszego! W tym systemie widzisz, to co przez rok dostarczyli do urzędu twoi pracodawcy. Na tej podstawie system sam robi kalkulację. Twoje zadanie to sprawdzenie wszystkich danych po kolei, tych osobistych, ale przede wszystkim finansowych. Jeśli się zgadza, to super. Jeśli nie, trzeba uzupełnić. Zwróć uwagę na górne menu tego serwisu, gdzie wybierasz sposób w jaki się rozliczasz: sama, z małżonkiem czy jako osoba samodzielnie wychowująca dziecko lub dzieci. To oczywiście wpływa na końcowy wynik.

Podgląd dokumentu

Gdybyś jednak tęskniła przed dobrze znanym drukiem, to oczywiście możesz sprawdzić wszystko ostatecznie na właściwym podglądzie.

I na koniec jeszcze garść informacji, o których warto pamiętać:

  1. 1
    Termin, do którego musimy złożyć zeznanie podatkowe to 30 kwietnia. Mimo, że ciągle mamy stan epidemii na dzisiaj obowiązują "tradycyjne" terminy na rozliczenie, czyli 15 lutego - 30 kwietnia. 
  2. 2
    Jeśli nie złożymy zeznania w terminie, czyli do 30 kwietnia za poprzedni rok to rozliczenie przygotowane w e-urzędzie skarbowym zamieni się automatycznie w wiążące zeznanie. Co ważne, nie możemy wtedy mogli już skorzystać z ulg, ani przekazać 1% na OPP.
  3. 3
    Przy prawidłowo pobieranych zaliczkach przez pracodawcę nie powinno być podatku do dopłaty. Zatem każda ulga czy odliczenie oznacza nadpłatę podatku. Na taki przelew US ma 45 dni jeśli rozliczymy się online (papierowo - trzy miesiące). W Twój-e-PIT możemy sprawdzać, na jakim etapie jest zwrot.
  4. 4
    Pamiętaj przy rozliczeniu o skorzystaniu z aktualnych ulg takich jak np. ulga na dzieci, na Internet, termomodernizacyjną i darowizny COVID oraz 1% na wybraną organizację pożytku publicznego.

Dominika Nawrocka - założycielka Kobiety i Pieniądze, organizacji edukacji finansowej dla kobiet. Ekspertka finansów osobistych. Autorka książek, przedsiębiorczyni i inwestorka.

Autorka artykułu


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!