Beata jest trenerem, coachem, psychologiem. Prowadzi Pracownię Psychologiczną Interakcja. Pracuje grupowo oraz indywidualnie, zarówno w branży prywatnej, jak i biznesowej. Prowadzi treningi, warsztaty, szkolenia oraz coachingi. Wierzy, że możemy się zmieniać w kierunku, który sobie nadamy. Uwielbia wyciągać z ludzi ich potencjał i pokazywać, że WIELE jest możliwe. W ramach Akademii Kobiety i Pieniądze Beata poprowadzi warsztat pt. „Jak zmienić swoje przekonania odnośnie rozwoju finansowego i pieniędzy”. Co mają wspólnego przekonania z naszą sytuacją finansową? Czy mając negatywne przekonania możemy stać się bogate, czy też zapewniamy sobie miejsce w grupie osób z trudem wiążących przysłowiowy „koniec z końcem”?
Zacznijmy od początku. Jak to się stało, że dołączyłaś do projektu Akademii Kobiety i Pieniądze?
Uczęszczałam na spotkania Klubu Kobiety i Pieniądze w Poznaniu. W ramach Klubu organizowany był weekendowy wyjazd do Dębogóry, gdzie prowadziłam warsztat pt. „Projektuj swoje myśli i żyj życiem, jakiego pragniesz”. Następnie porozmawiałam z Małgosią Owczarzak, która jest Ambasadorką Regionalną Klubu w Wielkopolsce o możliwości współpracy i tak dołączyłam do projektu Akademii Kobiety i Pieniądze.
W jaki sposób dowiedziałaś się o Klubie Kobiety i Pieniądze? Co motywuje Cię do uczestnictwa w spotkaniach?
O Klubie Kobiety i Pieniądze dowiedziałam się podczas szkolenia Dominiki Nawrockiej, założycielki organizacji edukacji finansowej dla kobiet „Kobieta i Pieniądze”. To fantastyczny pomysł, że kobiety spotykają się co miesiąc, aby zdobyć dodatkową wiedzę w zakresie finansów osobistych oraz wymieniają się swoimi doświadczeniami. Po szkoleniu poszłam na jedno ze spotkań i dalej chętnie w nich uczestniczę. Motywuje mnie przede wszystkim chęć dalszego rozwoju finansowego i wspaniałe uczestniczki.
Dlaczego edukacja finansowa jest dla Ciebie ważna? Czym są dla Ciebie pieniądze?
Uważam, że jesteśmy odpowiedzialni za to jak wygląda nasze życie. Pieniądze są ważne i stanowią dla nas narzędzie. Nie są ani dobre, ani złe. To ode mnie zależy jak je wykorzystam. Edukacja finansowa umożliwia rozwój. Im bardziej rozwijam się finansowo, tym więcej będę mogła zrealizować swoich marzeń i tym większej ilości osób będę mogła pomóc.
Jaki jest najczęstszy problem kobiet w zakresie finansów?
Każda kobieta ma inną sytuację. Jednak często zdarza się, że kobiety wydają dużo pieniędzy na rzeczy, których nie potrzebują. Spotkałam wiele kobiet, które zmieniły swoje przekonanie w zakresie wydawania pieniędzy i zaczęły zastanawiać się dwa razy zanim coś kupią. Dzięki temu uwolniły się od “przymusu” kupowania i mogły zaoszczędzone pieniądze świadomie przeznaczyć na ważne dla nich cele.
Z jakimi negatywnymi przekonaniami na temat pieniędzy najczęściej się spotykasz?
Ile osób, tyle przekonań na temat pieniędzy. Jednak często słyszę, że osoby bogate to oszuści i cwaniacy. Kiedy mamy takie negatywne przekonanie to podświadomie nie będziemy chcieli stać się bogaci, ponieważ sami nie chcemy być w swoich oczach oszustami.
Skąd w nas tyle negatywnych przekonań na temat pieniędzy?
Przekonania wynosimy z domu rodzinnego, szkoły, otoczenia. Jestem zwolenniczką rozpatrywania każdej osoby indywidualnie, ale myślę, że historycy doszukaliby się czegoś w naszym społeczeństwie, co mogło ukształtować pewne trendy.
Jakie Ty miałaś negatywne przekonania na temat pieniędzy, które zmieniłaś?
Kiedyś uważałam, że bogate osoby „dorobiły” się pieniędzy na oszustwie, cwaniactwie. Poznałam bardzo wiele osób, które uczciwie zarobiły i zgromadziły majątek, dzięki temu mogą pomagać innym. Oczywiście zweryfikowałam swoje przekonanie. Dziś uważam, że od osób zamożnych można się wiele nauczyć. Warto zadawać im odpowiednie pytania.
Opowiedz proszę, jak będzie przebiegał Twój warsztat w ramach Akademii Kobiety i Pieniądze?
Warsztat ma na celu pokazanie i dostarczenie narzędzi do wyboru i ewentualnej zmiany własnych przekonań na temat pieniędzy i rozwoju finansowego. Uczestniczki będą miały możliwość przyjrzeć się swoim obecnym przekonaniom i zdecydować, które z nich są przekonaniami wspierającymi ich rozwój finansowy, a które je ograniczają. Panie otrzymają narzędzia, dzięki, którym można zmienić negatywne przekonania. Podczas warsztatu będzie wiele ćwiczeń, aby jak najlepiej przełożyć wiedzę na praktykę. Oczywiście będzie też dobra zabawa, ponieważ w dobrej atmosferze nasz mózg lepiej przyswaja wiedzę.
Warsztat kierowany jest do wszystkich kobiet, które:
- chcą zmienić swoje przekonania na temat rozwoju finansowego i pieniędzy,
- chcą się rozwijać w zakresie finansów,
- czują, że stanęły w miejscu i może nawet nie wiedzą dlaczego tak się stało,
- chcą świadomie kształtować swoje życie.
Dlaczego zmiana przekonań na temat pieniędzy może zmienić sytuację finansową?
Najpierw jest przekonanie, za przekonaniem idzie myśl, za myślą emocja, która określa nasze działanie, a działanie może zmienić się w nawyk. Jeśli więc chcemy zmienić swoje nawyki dotyczące rozwoju finansowego i pieniędzy, to należy zacząć od przekonań.
Co chciałabyś powiedzieć innym kobietom?
To jak wygląda Twoje życie, zależy od Ciebie. Jeśli chcesz coś zmienić w swoich finansach, to zacznij od przekonań. Niewspierające przekonania na temat rozwoju finansowego mogą sabotować Twoje działania. Weź życie w swoje ręce i ukształtuj je tak jak chcesz, by wyglądało. Decyzja należy do Ciebie.
Rozmawiała Monika Lipowicz, Redaktor Prowadząca kobietaipieniadze.pl