19 marca, 2020

Praca przez internet. Czy dla każdego?

udostępnij

W sytuacji zagrożenia zdrowia część przedsiębiorstw została szybko przeorganizowana lub nawet zamknięta na jakiś czas. Pracownicy, którzy mieli taką możliwość pracują zdalnie w domu. Jednak nie wszystkie firmy mogą funkcjonowania w świecie online. Nie wszystkie zadania też możemy wykonać z domu. Jak długo potrwa taka sytuacja? Z pewnością nadchodzą zmiany również w zakresie sposobu świadczenia pracy. Zobacz nasze wskazówki, jak wykorzystać siłę Internetu do nowego stylu życia i pracy.

Na wstępie ustalmy kilka spraw. Kiedy firma nie funkcjonuje, to nie zarabia. Brak dochodów oznacza brak płynności finansowej i brak pieniędzy na pokrycie zobowiązań. Wkrótce wszyscy odczujemy wpływ wirusa na gospodarkę. Co robisz ze swoim budżetem, kiedy nie zarabiasz? Korzystasz z poduszki finansowej i likwidujesz zbędne koszty. Ograniczasz się do tych niezbędnych, aby jak najszybciej „stanąć na nogi”. Firmy robią dokładnie to samo. Jednak zwykle pierwszą pozycją do cięcia kosztów są zasoby ludzkie. Chcesz czekać na rozwój wydarzeń? Aby uniknąć czarnego scenariusza już teraz należy podjąć działanie.

Większość firm zajmująca się usługami, handlem, rozrywką, czy logistyką została zamknięta. Nie pracują hotele, restauracje, siłownie, sklepy odzieżowe, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Jeśli działasz w branży, która obecnie nie funkcjonuje, to czas pomyśleć o możliwościach zarabiania przez internet. Sposobów jest wiele i coraz więcej firm zgadza się na współpracę w formie zdalnej. To nie jest czas na odpoczynek, który możesz spokojnie „przesiedzieć” w domu! Zastanów się, czy to czym do tej pory się zajmowałaś możesz wykonywać zdalnie. W jakim zakresie? Jak możesz rozszerzyć swoją ofertę?

Pomysły na pracę przez internet

Obecna sytuacja wręcz wymusiła na pracodawcy zmianę organizacji pracy – ograniczenie ilości spotkań lub spotkania w trybie online, konsultacje telefoniczne. Czy swoje dotychczasowe obowiązki możesz wykonywać zdalnie? Może szukasz pomysłu na dodatkowe pieniądze? Przedstawię Tobie kilka propozycji na pracę, która nie wymaga wychodzenia z domu.

 • Pisanie treści – jeśli lubisz pisać i znasz się na nowoczesnej komunikacji to możesz przygotowywać teksty na strony internetowe, blogi, do newsletterów, reklam lub mediów społecznościowych. Nie potrzebujesz doświadczenia. Wybierz tylko dziedzinę, którą się interesujesz.
 • Korepetycje online – aktualnie szkoły są zamknięte i lekcje odbywają się przez internet. W ten sam sposób możesz udzielać korepetycji. Matematyka, chemia, fizyka, język obcy… czy któryś z tych przedmiotów jest Tobie szczególnie bliski? Ze względu na sytuację uczniowie mogą potrzebować większej pomocy w zrozumieniu i przyswojeniu materiału.
 • Tłumaczenie tekstów – dobrze znasz język obcy? Możesz zarobić na tłumaczeniu tekstów.
 • Konsultacje online – do tej pory spotykałaś się z klientami osobiście? Może czas na spotkania i konsultacje w świecie online? Konsultacje psychologa, prawnika, doradcy finansowego, czy pośrednika nieruchomości. Czemu nie?
 •  Kursy video – przygotuj kurs, w którym podzielisz się swoją specjalistyczną wiedzą w danej dziedzinie. Pracę wykonujesz raz, a zarabiasz z każdą sprzedażą. W ten sposób tworzysz swój dochód pasywny.
 • Prowadzenie mediów społecznościowych – wielu pracodawców zatrudnia pracowników zarządzających firmowymi stronami w mediach społecznościowych tj. Facebook, Instagram, LinkedIn, YouTube. Możesz założyć własnego bloga, Instagrama lub kanał na YouTube. Jednak na początku nie będą one przynosiły zysku. Potrzebny jest czas, reklama oraz ciekawe treści.
 • Sprzedaż przez internet – czy swoje produkty i usługi sprzedawałaś do tej pory przez internet? Czy chciałabyś prowadzić sklep internetowy? Wykonaj analizę rynku i sprawdź działania konkurencji. Może to być dla Ciebie nowe źródło dochodu.
 • Przygotowywanie grafik – jeśli masz umiejętności związane z tworzeniem lub edycją grafik, to możesz poszukać zleceń w tym zakresie. Może chcesz nauczyć się obsługi takiego programu? Taka umiejętność przyda się do prowadzenia mediów społecznościowych, czy sprzedaży produktów przez internet.
 • Montaż filmów – znasz program do obróbki video? Chcesz nauczyć się jego obsługi? Na portalach ze zleceniami jest wiele ofert z zakresu montażu filmów i spotów reklamowych. Zainteresowana?
 • Programowanie – interesujesz się tym tematem? Może pora przysiąść i dowiedzieć się więcej? Może okazać się, że jeszcze zmienisz branżę. Praca w tym zawodzie wymaga wiedzy i specjalistycznych umiejętności. Nie będziesz zarabiać od razu, ale z czasem i doświadczeniem te zarobki będą rosnąć.

Zalety i wady pracy zdalnej

Z czym Tobie kojarzy się praca zdalna? Jakie widzisz zalety, a jakie wady? Czy chciałabyś tak pracować w dłuższej perspektywie czasu? Przedstawiam Tobie podstawowe zalety i wady pracy z domu.

Zalety pracy zdalnej:

 • Możliwość wykonywania pracy z dowolnego miejsca.
 • Oszczędność czasu i pieniędzy na dojazd do firmy.
 • Możliwość sprawowania opieki nad dzieckiem.
 • Dostosowanie środowiska pracy do własnych potrzeb.
 • Elastyczny czas pracy.
 • Niezależność.

Wady pracy zdalnej:

 • Wymaga dużej samodyscypliny i skupienia.
 • Zaciera się granica między życiem prywatnym i zawodowym.
 • Brak bezpośredniego kontaktu z innymi pracownikami.
 • Ograniczone wsparcie ze strony innych pracowników.
 • Domowe rozpraszacze tj. domowe obowiązki, opieka nad dzieckiem.
 • Mniejsza troska o swój wygląd.

Niektóre pomysły możesz wdrożyć od razu, inne wymagają wiedzy i przygotowania. Praca przez internet może być dla Ciebie alternatywnym źródłem dochodu, kiedy jesteś w domu lub chcesz zarobić dodatkowe pieniądze. Nie czekaj na rozwój wydarzeń. Działaj i zdobywaj nowe umiejętności. Czy pandemia przyspieszy postęp technologiczny i część firm na stałe przeniesie swoje usługi w świat wirtualny? Z pewnością czekają nas zmiany. Mam nadzieję, że zainspirowałam Cię do poszukania nowych rozwiązań.

Autorka artykułu:

Monika Lipowicz – Ambasadorka Klubu Kobiety i Pieniądze i Redaktor bloga Kobieta i Pieniądze. Z wykształcenia jestem inżynierem. Ukończyłam Inżynierię Środowiska i Inżynierię Bezpieczeństwa na Politechnice Poznańskiej. Tematyka finansów osobistych towarzyszy mi kilka lat i oficjalnie w październiku 2019 r. dołączyłam do grona Ambasadorek Klubu Kobieta i Pieniądze w Poznaniu. Aktualnie zajmuję się również redakcją bloga Kobieta i Pieniądze. Prywatnie kocham sport – biegam półmaratony i chodzę na siłownię.

 


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!