19 maja, 2021

Jak planować zakupy i wydawać mniej pieniędzy

udostępnij

Każda z nas jest mistrzynią w planowaniu posiłków, robieniu zakupów i gotowaniu. Lata doświadczeń robią swoje, ale jak to zrobić, aby utrzymać budżet domowy w ryzach? Poznaj nasze 10 kroków!

More...

Osobiście muszę się przyznać, że nie lubię tych prac domowych, które związane są z kuchnią. Niestety wybrałam sobie za męża mężczyznę, który nie lubi tego jeszcze bardziej, a zanim dzieci może zdradzą swoje kulinarne fascynacje, to do tej pory zadanie planowania posiłków, zakupów spożywczych i gotowania wzięłam na siebie. 

W związku z tym, że nie przepadam za obecnością w kuchni, robię wszystko, aby czasu tam spędzać jak najmniej. Dlatego dzisiaj zdradzę ci, jak to sobie zorganizowałam, aby zaoszczędzić czas i pieniądze.

Oto moje 10 kroków, jak zmniejszyć czas i wydatki na jedzenie:

Zaplanuj obiady na najbliższy tydzień

Niedziela jest świetnym momentem na planowanie nowego tygodnia. Wygospodaruj godzinę na ustalenie planu obiadów na najbliższy tydzień. Skonsultuj to z rodziną, aby w tygodniu nie okazało się, że nagle ktoś czegoś nie chce jeść.

 

Sprawdź stan budżetu domowego i wydziel tygodniówkę na jedzenie

Wygospodaruj w budżecie domowym konkretną kwotę pieniędzy na jedzenie w skali miesiąca, a następnie podziel ją na cztery tygodnie. To jest twój tygodniowy budżet na wyżywienie rodziny, który musi uwzględnić jedzenie w domu, pracy i w szkole. Odejmij te konieczne wydatki, a otrzymasz kwotę, jaką możesz wydać w sklepie na produkty spożywcze.

Zrób listę zakupów na świeże produkty

Na podstawie planu obiadów na najbliższy tydzień zrób listę potrzebnych świeżych produktów takich jak warzywa, mięso, nabiał, które będziesz potrzebować w danym tygodniu. Nie kupuj więcej niż potrzebujesz, bo najprawdopodobniej się zmarnuje.

Sprawdź co masz już w domu z suchych produktów

Zanim pojedziesz do sklepu sprawdź zapasy suchych i półproduktów takich jak: mąka, kasza, ryż, przyprawy, dania w słoikach. Jeśli czegoś zabraknie, dopisz do listy. Przestrzegam przed kupowaniem na zapas, bo promocja itp. Kupuj tyle ile potrzebujesz.

Wpisz w kalendarz czas na zakupy

Wygospodaruj maksymalnie dwie godziny raz w tygodniu na zakupy. Nie wpadaj do sklepu w tygodniu i przy okazji. W ten sposób tracisz swój cenny czas i kupujesz za dużo. Dzięki takiej organizacji zyskujesz spokój i czas, bo nie myślisz każdego dnia po trochę o posiłkach, gotowaniu, podjeżdżaniu do sklepu, robieniu szybkich zakupów.

Idź do sklepu z listą zakupów

Koniecznie! Jeśli pojawisz się w sklepie z listą zakupów na pewno zrobisz szybciej zakupy i wyjdziesz ze sklepu tylko z tym czego naprawdę potrzebujesz w danym tygodniu.

Weź do sklepu określoną ilość pieniędzy w gotówce

Miej przy sobie na zakupach tylko tyle pieniędzy ile realnie potrzebujesz na zakupy tygodniowe. Zobacz! Dlatego tak ważne jest to niedzielne planowanie posiłków, bo dzięki temu wiesz ile pieniędzy będziesz potrzebować. A teraz porównaj potrzebną kwotę z tygodniowym budżetem na posiłku. Wystarczy?

Trzymaj się planu posiłków w tygodniu

Plan ma wtedy sens, jeśli się go trzymamy. 

 

Nie rób zakupów przy okazji

Wypleń nawyk wpadania do sklepu w drodze do domu, do pracy. Zyskasz czas i nie wydasz zbędnie pieniędzy.

 

Nie zamawiaj jedzenia do domu

Jeśli planujesz posiłki do samodzielnego wykonania, po co w takim razie zamawiać jedzenie na wynos? Jeśli jednak lubisz od czasu do czasu skorzystać z lokalnej gastronomii, to zaplanuj to w kolejnym tygodniu, uwzględnij w budżecie na jedzenie i ciesz się przyjemnością!

 

Tygodniowy planner

Pobierz bezpłatny tygodniowy planner posiłków, zakupów i wydatków do druku w PDF

Obejrzyj rozmowę w Dzień Dobry TVN!

Kliknij w obrazek

Dominika Nawrocka, wiodąca ekspertka finansów osobistych, założycielka ogólnopolskiej organizacji edukacji finansowej dla kobiet "Kobieta i Pieniądze". Autorka dwóch książek i innowacyjnych produktów edukacyjnych z zakresu finansów osobistych. Ekspertka, przedsiębiorczyni, inwestorka, trenerka finansowa i czołowa finansowa ekspertka dzieląca się swoją wiedzą w mediach m.in. w DDTVN.

Autorka artykułu

Przeczytaj także:


Jak oszczędzać na jedzeniu? Przepisy

Możliwe, że zauważyłaś, iż wydatki na żywność pochłaniają znaczną część Twojego budżetu.

Więcej

Kupujesz pod wpływem emocji? Sprawdź, jak to zmienić

Czy zdarza Ci się wychodzić ze sklepu z rzeczami, których nie planowałaś

Więcej

Jak skutecznie zmniejszyć codzienne wydatki?

Te drobne kwoty, jakie zaoszczędzimy każdego dnia potrafią dać realne oszczędności w

Więcej

Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!