9 stycznia, 2023

Jak wypracować dobre nawyki związane z kontrolą wydatków?

udostępnij

Pomyśl, ile rzeczy robisz automatycznie. Siła nawyków jest tak wielka, że bez większego wysiłku i rozmyślania robisz codzienne setki czynności. Tak samo jest z nawykami finansowymi. Najlepsze jest to, że świadomie możesz wypracować te dobre dla siebie. 

  1. Wpisz na stałe do kalendarza czas dla rachunków. Najlepiej pół godziny dziennie, a jeśli nie możesz, to co najmniej godzina raz na tydzień.
  2. Zbieraj wszystkie dokumenty, paragony, faktury i potwierdzenia płatności i grupuj wg ustalonych kategorii.
  3. Sumuj raz na miesiąc wszystkie wydatki w danej kategorii i raz na rok za wszystkie poprzednie miesiące.
  4. Reaguj i zmniejszaj koszty, gdy zauważysz taką możliwość.
  5. Raz na rok przeglądaj wszystkie dokumenty finansowe, takie jak umowy kredytowe, umowy najmu, ubezpieczenia, testament i inne. Poprawiaj i optymalizuj, jeśli zauważysz pole manewru.

Przykład

Jedziesz do pracy, tankujesz. Zabierasz ze stacji benzynowej paragon lub fakturę, jeśli prowadzisz firmę. Potem biuro, praca i przerwa na obiad. Wyskakujesz z koleżankami na obiad. Odbierasz paragon od kasjerki i chowasz do portfela. Jeszcze kawa na wynos z kawiarni, bo jest lepsza niż w biurze (paragon do portfela). Po pracy zakupy spożywcze (paragon do portfela). Po drodze wpadasz jeszcze po coś nowego do ubrania (paragon do portfela).

W domu już relaks, kolacja. Po kolacji siadasz sama lub z partnerem do stołu i wyciągacie paragony z całego dnia. Przeglądacie je, notujecie poszczególne wydatki w wybranym programie lub w zeszycie wg wskazanych kategorii. Paragony i faktury chowasz do segregatora oznaczonego danym miesiącem i rokiem.

Widzisz, ile w tym miesiącu wydaliście już z odpowiednich budżetów. Widzisz, ile możesz jeszcze wydać. Widzisz też, jak wygląda struktura Twoich kosztów oraz to, ile masz już gotówki na inwestycje zarówno na swoim koncie, jak i na wspólnym.

Just do it! Powodzenia!

Zrób Szybki Test Online i sprawdź, jak radzisz sobie dzisiaj z pieniędzmi!


Tags


  • U mnie się to nie sprawdziło. Mimo kilkukrotnych prób poległam za każdym razem w zbieraniu paragonów. Ale w tym roku – po raz pierwszy sukces 🙂 Od początku systematycznie wszelkie dane wpisuję do udostępnionego arkusza budżetowego przez michała z jakoszczedzacpieniadze. I to jest to czego mi brakowało i co się u mnie sprawdza

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >
    Success message!
    Warning message!
    Error message!