Ile razy słyszałaś, aby inwestować w siebie? A zastanawiałaś się, co to właściwie znaczy? Dowiedz się, na czym polega i od czego zacząć. Wiedzy i doświadczeń nikt Tobie nie odbierze, a one przynoszą w życiu największe korzyści.
More...
Zwróć uwagę, że już od najmłodszych lat rodzice dbają o rozwój i edukację dzieci. Wszystko po to, by miały lepszą przyszłość, otwierały się na nowe doświadczenia, czerpały inspiracje i obrały odpowiedni kierunek na przyszłość.
A co dalej? Bezczynność, stagnacja i stanie w miejscu? Wygodna posada i brak zadowolenia z prowadzonego trybu życia? Oczywiście, że nie! By osiągnąć cele, realizować siebie i swoje marzenia, trzeba zrobić coś więcej!
Czym jest inwestowanie w siebie?
To świadomie podjęte decyzje i działania, których celem jest wydobycie potencjału, zdobycie nowych doświadczeń i wiedzy, nawiązywanie relacji, a w konsekwencji osiąganie zamierzonych celów i wzrost dochodów.
Inwestowanie zawsze powinnaś kojarzyć z finansami. Możesz uczestniczyć w różnych kursach i rozwijać swoje zainteresowania. Jednak dopóki nie będą one związane z zarabianiem, to nie będą inwestycją. Będą Twoją edukacją lub przyjemnością. Często mylimy te kategorie. Usprawiedliwiamy swoje wydatki. Jednak postaraj się oceniać je krytycznie wg zasad budżetowania.
Inwestuj w siebie, ale nie w ciuchy, kosmetyki i inne pierdoły. Inwestuj w podróże, w książki i w ludzi, którzy wzbogacą Twoje życie.
Autor Nieznany
Dlaczego warto?
Dawno temu mówiono, że „bez pracy nie ma kołaczy” i tak pozostało do dzisiaj. Inwestycja w siebie to praca nad sobą z nieustanną stopą sukcesywnego zwrotu. Stojąc w miejscu, tam pozostajesz, podczas gdy świat dookoła dynamicznie się zmienia. Jeśli nawet pracujesz na etacie i masz tzw. „ciepłą posadę”, to nie jest powiedziane, że na tym miejscu długo pozostaniesz, że pracodawca będzie Ciebie doceniał i sowicie wynagradzał. Awans ucieknie, podwyżki nie zobaczysz, a po pewnym czasie Twoje miejsce zajmie ktoś inny.
Kto nie idzie do przodu, ten się cofa.
J. W. von Goethe
Celem nie jest bycie lepszym od kogoś innego, a bycie lepszym od samego siebie.
Dalajlama
Nieocenioną wartość dla Ciebie i innych ma Twój indywidualizm i jedyne w swoim rodzaju możliwości, które oferujesz.
Od czego zacząć?
Zacznij od … siebie! Kluczem do sukcesu będzie określenie swoich potrzeb i możliwości.
1 – otwórz się na poznawczość
2 – zrozum siłę swojego JA – kim jestem, co robię, co lubię, co potrafię
3 – odkryj, zrozum i wykorzystuj swoje personalne talenty i predyspozycje
4 – określ swoje plany, cele i marzenia
5 – zdefiniuj potrzeby warunkujące realizację inwestycji
6 – zacznij działać krok po kroku
7 – wypracuj odpowiednie nawyki: bądź świadoma siebie i własnej wartości, uwierz w swój sukces, bądź sumienna i wytrwała, silna i zdeterminowana
8 – daj sobie prawo do porażki, bo to jest dobra lekcja na wyciąganie wniosków i naprawianie błędów
9 – otaczaj się ludźmi, którzy wspierają Cię w działaniu
10 – wierz w siebie i sens Twojego działania
11 – rozwijaj się ze świadomością, że samorealizacja przyniesie Ci satysfakcję, poczucie bezpieczeństwa, kontrolę nad Twoim życiem, zwiększy Twoje możliwości zarobkowe i finansowe, doprowadzi do niezależności finansowej
12 – bądź z siebie dumna!
Inwestowanie w siebie to najlepsza rzecz, którą możesz zrobić. Rób wszystko to, co poprawia twoje talenty: to jest coś czego nikt nie może ani opodatkować, ani Tobie odebrać.
Warren Buffett
Co dalej?
Poszerzasz swoją wiedzę, edukujesz się, rozwijasz, zdobywasz coraz to nowsze doświadczenia i wiedzę, którą możesz następnie wykorzystywać w pracy, w życiu, w realizowaniu pasji, w dzieleniu się nią z innymi. Poszerzasz swoje horyzonty, poznajesz nowych ludzi, dokształcasz się w wyspecjalizowanej dziedzinie, co będzie dla Ciebie przydatne zarówno w obecnych, jak i dalszych etapach kariery zawodowej. Poświęcasz swój czas na dbanie o własne zdrowie fizyczne i psychiczne, które ma przeogromne znaczenie dla Twojego skutecznego rozwoju osobistego.
Pamiętaj, że wszystkie przedsięwzięcia związane z rozwojem osobistym będą sukcesywnie w przyszłości przynosić oczekiwane przez Ciebie wyniki oraz zyski, a także niejednokrotnie miło Cię zaskoczą pozytywnymi efektami. Warunek jest jeden. Zdobytą wiedzę i umiejętności będziesz świadomie wykorzystywać w celu zwiększenia swoich korzyści. Nie poprzestawaj na uczeniu się!
My, kobiety mamy skłonności do perfekcjonizmu, który często powstrzymuje nas przed działaniem. Wydaje nam się, że wciąż wiemy za mało. A to nieprawda!
Ludzie nie decydują o swojej przyszłości, raczej decydują o swoich nawykach, a dopiero te kształtują ich przyszłość.
F. M. Aleksander.
Wypracuj więc w sobie pewne nawyki, które stale pielęgnowane będą przybliżać Cię do spełnienia i samorealizacji.
Autorka: Ewa Czerwińska
Zbuduj swoją pozycję ekspertki dzięki wiedzy z książki "Ekspertka"!
Może Ci się też spodobać:
Bardzo ciekawy artykuł. Po przeczytaniu aż ma się ochotę aby sięgnąć po książkę czy poszukać kursu – aby się rozwijać.
Właśnie o to chodzi 🙂