26 listopada, 2020

Dbaj o siebie!

udostępnij

Cześć, mam na imię Monika. Trochę mnie już znasz. W październiku 2019 r. dołączyłam do grona Ambasadorek Klubu Kobiety i Pieniądze w Poznaniu. Od listopada 2019 r. zajmuję się również redakcją oraz pisaniem artykułów, które tutaj czytasz. Do tej pory opowiadałam historie innych. Dzisiaj opowiem o sobie.

More...

Pewnie będziesz zaskoczona, ale z zawodu i wykształcenia jestem inżynierem. Ukończyłam Inżynierię Środowiska i Inżynierię Bezpieczeństwa na Politechnice Poznańskiej. Co więcej, w tym zawodzie pracuję na co dzień. A jak zaczęła się moja przygoda z Klubem Kobiety i Pieniądze? Temat finansów interesował mnie od dawna. Wówczas uczęszczałam na różne spotkania, czytałam książki i artykuły z tego zakresu. Któregoś dnia na mojej tablicy na Facebooku wyświetliło się wydarzenie Klubu w Poznaniu. Zainteresował mnie temat, więc zapisałam się na spotkanie.

To był listopad 2018 r. spodziewałam się kolejnego wykładu i networkingu po zakończeniu. Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona warsztatowym charakterem spotkania. Urzekła mnie atmosfera, dyskusja i wymiana doświadczeń w danym temacie. Szczególnie, że przecież o pieniądzach się nie rozmawia. A już na pewno nie robią tego kobiety… Wierzysz w to jeszcze?

Dość regularnie uczestniczyłam w spotkaniach. Na jednym z nich Małgosia Owczarzak ogłosiła, że chciałaby otworzyć kolejną grupę w Poznaniu. Wówczas wyszłam z propozycją, że chciałabym prowadzić te spotkania. Dopełniłam formalności i w październiku 2019 r. pojechałam na szkolenie kwartalne z Dominiką Nawrocką. Tydzień później poprowadziłam swoje pierwsze spotkanie Klubu Kobiety i Pieniądze w Poznaniu.

Dlaczego temat pieniędzy jest ważny? Pieniądze dają wolność, niezależność i poczucie bezpieczeństwa. Można podejmować decyzje w zgodzie z samą sobą oraz realizować marzenia. Pieniądze nie są najważniejsze, ale na pewno są ważne. Niestety wciąż panuje przekonanie, że kobiety nie powinny interesować się tym tematem.

Pieniądze dają Ci wolność, byś zrobił ze swoim czasem to, co chcesz.

          Richard Branson

Z jednej strony wiele pracuję z mężczyznami z racji wykonywanego zawodu, a z drugiej rozmawiam z kobietami w ramach Kobieta i Pieniądze. Zadziwiają mnie różnice w podejściu do finansów wśród wielu mężczyzn i kobiet. Nie chcę generalizować, bo są różne przykłady. Jednak jeszcze wiele mogłybyśmy się od mężczyzn nauczyć. Przede wszystkim chodzi o pewność siebie, asertywność, chwalenie siebie i mówienie wprost, czego chcemy. To przekłada się na wciąż wyższe zarobki mężczyzn jak kobiet.

Najczęstszy problem, jaki zauważam wśród kobiet to właśnie brak pewności siebie. Wmawia się nam, że powinnyśmy być ciche, skromne, nie chwalić i dbać przede wszystkim o innych, zamiast o siebie. Chcemy być perfekcyjne, w tym co robimy. Same siebie nie doceniamy. Porównujemy z innymi. To odbija się zarówno na naszym życiu zawodowym, jak i prywatnym. Tkwimy w niewygodnej sytuacji, zamiast coś zmienić. Uważam, że kobieta powinna być niezależna finansowo od partnera. Mieć swoje zdanie i umieć zadbać sama o siebie. Zazwyczaj wierzymy, że te złe historie przydarzają się innym, a nas nie dotyczą. To nieprawda. Im wcześniej to zrozumiesz, to lepiej dla Ciebie. Wypadek, choroba, rozwód  może zdarzyć się każdemu. Pieniądze nie powinny być w tym momencie problemem. Jednak trzeba o to wcześniej zadbać.

Budżet prowadzę od 2017 r. Wszystko zaczęło się od wydatków na urządzenie mieszkania. Wydawałam bardzo dużo pieniędzy w krótkim czasie, więc zaczęłam wszystko spisywać. Tak mi już zostało. To był moment, kiedy uświadomiłam sobie, jak dużo pieniędzy potrzebuję w życiu zarobić. Miałam 24 lata. Chyba wtedy zainteresowałam się tematem. Wcześniej nie przejmowałam się finansami. Szybko zaczęłam pracować, aby być niezależna i zdobyć doświadczenie. Z domu jestem oszczędna, więc zawsze miałam na wyjście ze znajomymi, wakacje, nowe ubrania, czy inne zachcianki. Pieniądze po prostu były.

Dzięki spotkaniom Klubu podzieliłam swoje wydatki wg zasad budżetowania. Moje koszty w budżecie ŻYCIE są dość niskie i  wynoszą maksymalnie 30 proc. dochodu. Dzięki temu mam więcej pieniędzy na INWESTYCJE i DUŻE WYDATKI. Uważam, że w młodym wieku najlepiej inwestować w siebie, swoje zainteresowania i docelowo swoją działalność. Jednak innych form również chcę się podjąć. Poprzez spotkania na pewno więcej wydaję na edukację i przyjemności. Po prostu nie jest mi szkoda tych pieniędzy, bo wiem w jakim celu są gromadzone.

Odkąd zostałam Ambasadorką na pewno jestem bardziej zorganizowana w kwestiach finansowych, łatwiej mi mówić o pieniądzach, czy proponować stawki. Opanowałam nowe umiejętności w zakresie mediów społecznościowych oraz wystąpień. Jednak myślę, że najwięcej zmieniło się w zakresie moich przekonań i pewności siebie. Wpływ na pewno miały spotkania, ale również prywatne doświadczenia. Cały ten rok 2020 był nietypowy i dość trudny. Odrobiłam kilka lekcji. Zaskoczeniem był dla mnie fakt, że zwyczajnie lubię prowadzić te spotkania, a także redagować i pisać artykuły.  Ciekawią mnie historie innych ludzi. Od każdego można się czegoś nauczyć. Wystarczy słuchać i wyciągać wnioski. Szczególnie interesujące są dyskusje oraz wymiana doświadczeń wśród Uczestniczek spotkań. Każda z nich jest inna i często inaczej podchodzi do tematu. Cieszę się, że dołączyłam do grona Ambasadorek Klubu Kobiety i Pieniądze. W ten sposób sama wiele się uczę i poznaję ciekawe osoby. Szczególnie, że często mam kontakt z ekspertami oraz osobami starszymi od siebie.

Niestety zazwyczaj wchodzimy w dorosłe życie nie mając podstawowej wiedzy w zakresie finansów. Zagadnienia omawiane na spotkaniach powinny być obowiązkowe na etapie szkoły średniej. Jednak o tym się nie mówi. Dlatego zachęcam, aby nadrobić zaległości i zapisać się na najbliższe spotkanie Klubu Kobiety i Pieniądze w swoim mieście. Poza tym nawiążesz nowe znajomości i przekonasz się, że o finansach można swobodnie rozmawiać przy kawie 🙂

Pozdrawiam, Monika  

Klub zakończył swoją działalność. Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z wydarzeniami, jakie organizujemy.Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!