4 czerwca, 2022

Bądź przygotowana. Kobiety rozmawiają o pieniądzach

udostępnij

Na co dzień Agnieszka pomaga przygotować się na katastrofy, zagrożenia i sytuacje awaryjne tj. burza z piorunami, pożary, katastrofy komunikacyjne i wypadki, przerwy w dostawie prądu, pandemia, wojna, cyberataki. Poważnym zagrożeniem jest również długotrwały brak pracy. Jak przygotować się na te sytuacje? Co zrobić? Sprawdź!

More...

Długotrwały brak pracy jest bardzo poważnym zagrożeniem, ponieważ oddziałuje na konkretne osoby. Nie jest to zagrożenie globalne, ale dotyczy bezpośrednio mojej rodziny i najbliższych. Z tym zagrożeniem wbrew pozorom bardzo często możemy się spotkać.

Poznaj dekalog, co robić w takiej sytuacji:

  1. Kiedy masz pracę, odkładaj 10 proc. każdych wpływów na osobne konto.
  2. Pomyśl, jakie masz talenty, za które ktoś mógłby Ci zapłacić. Spróbuj zarobić w nieoczywisty sposób.
  3. Określ swoje rzeczywiste potrzeby.
  4. Zweryfikuj wszystkie umowy.
  5. Nie zaciągaj dodatkowych zobowiązań. Postaraj się wyjść z tych, co masz.
  6. Gotuj posiłki.
  7. Wytwarzaj własną żywność.
  8. Zrób sam, co możesz.
  9. Naprawiaj.
  10. Dbaj, o to co masz.
Ważne jest, aby zaspokajać swoje rzeczywiste potrzeby, a nie te wmawiane nam przez reklamę. 

Agnieszka przez wiele lat życia zawodowego przeszła różne etapy. Wspomina okres bez pracy. Ostatecznie sama zrezygnowała z pracy na dobrym stanowisku, aby realizować swoją pasję i zająć się prowadzeniem fundacji gotowi.org. Jednak wcześniej przez dwa lata Agnieszka przygotowywała się do tej zmiany.

Nasza rozmówczyni poleca robienie zapasów na okres pół roku i trzymanie ich w domu. Jednak należy kupować i przechowywać tylko te rzeczy, które rzeczywiście używamy. Przy rosnącej inflacji dziś możemy kupić mniej niż kilka miesięcy wcześniej. Przygotowanie zapasów wymaga ustalenia co jemy, na jaki okres chcemy zrobić zapasy, gdzie to przechowamy. Fajną metodą robienia zapasów jest tzw. metoda kopiowania puszek.

Jeśli dzisiaj kupuję jedną paczkę ryżu, to robiąc zapasy kupuję dwie i jedna odkładam do spiżarni.

W ten sposób powoli uzbieramy sobie zapas, który jest nam potrzebny i z którym będziemy czuły się bezpiecznie i komfortowo.

Na stronie www.gotowi.org dostępne są listy dotyczące zapasów artykułów spożywczych, związane z higieną lub gospodarstwem domowym. Wymienione są narzędzia i elementy wyposażenia domu np. zapasowe baterie, świece, latarki, taśmy naprawcze. Pierwszym krokiem jest wykreślenie z takiej listy produktów, których nie jemy i dopisać własne. Następnie wg tej zaktualizowanej listy należy budować własne zapasy.

Wątków jest wiele. Sytuacje kryzysowe zdarzają się nam wszystkim. Chodzi o bycie przygotowanym, aby one nas nie zaskakiwały. Nie mamy wpływu, czy dana sytuacja wydarzy się, czy nie. Te zdarzenia miały miejsce kiedyś, obecnie i z pewnością będą w przyszłości. Mogą być jedynie bardziej lub mniej intensywne.

Trzeba się skupić na tym, na co mamy wpływ. Dziś mamy wpływ na to, czy będziemy na takie sytuacje przygotowani, Jeśli tak, to koszty powrotu do normalności sprzed wydarzenia będą znacznie niższe. Twój komfort życia i wewnętrzny spokój zostanie zachowany. Będziesz wiedzieć, jak masz się zachować przed, co zrobić podczas i jak wrócić do normalności. Jeśli będziesz osobą nieprzygotowaną, to jeśli nie podejmiesz działania … umrzesz.

Agnieszka zachęca do tego, aby powoli, w swoim tempie podążać w kierunku osoby, która jest przygotowana na zagrożenia, buduje swoją odporność i poczucie bezpieczeństwa, komfort życia, nie neguje rzeczywistości, ale stawia jej czoło.

Bądźmy gotowi i nie dajmy się!

Wszystkie informacje znajdziesz na jej stronie www.gotowi.org

Posłuchaj całej rozmowy:

Rozmowę przeprowadziła Dominika Nawrocka, a tekst przygotowała Monika Lipowicz.

Zobacz także:



Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!