16 lipca, 2022

Rozwód i pieniądze. Kobiety rozmawiają o pieniądzach

udostępnij

Marta jest prawniczką i na co dzień zajmuje się głównie obsługą prawną i doradztwem biznesowym dla firm, skupiając się nie tylko na aspektach prawnych, ale także na zagadnieniach związanych z finansami. Z Dominiką rozmawiała o aspektach prawnych małżeństwa. O czym należy pamiętać przed ślubem i w trakcie trwania małżeństwa z prawno - finansowego punktu widzenia? Sprawdź!

More...

DN: Kiedy planujemy ślub, to jeszcze niewiele wiemy o małżeństwie. Jakie są nasze prawa i obowiązki po ślubie w kwestiach finansowych?

Niestety większość z nas nie wie, jak bardzo zmieniają się aspekty finansowe po ślubie. W Polsce najczęściej wraz z zawarciem małżeństwa nie zawiera się rozdzielności majątkowej.

Wówczas musimy pamiętać, że większość rzeczy, jakie nabędziemy po ślubie jest naszą wspólną własnością, a rzeczy nabyte przed ślubem należą do majątku osobistego.

Widzę kilka momentów zwrotnych. Pierwszy aspekt to decyzja o ślubie i wspólności majątkowej. Drugi, kiedy jesteśmy w małżeństwie i żyjemy zgodnie. Trzeci, kiedy jesteśmy w małżeństwie i rozważamy rozstanie. Usłyszałam takie zdania: “Związek to nie jest sklep i wcale nie jest tak, że ten kto płaci, ten wymaga”. Często spotykam się z podejściem, że jeśli mężczyzna więcej zarabia, to kobieta wycofuje się z zarządzania finansami.

Wszystkie pieniądze, jakie zarabiamy po ślubie należą do majątku wspólnego. To nie są pieniądze tylko jednego z małżonków. Nadal w większości przypadków mężczyźni zarabiają więcej i kobiety same stawiają się w gorszej pozycji.

Związek to nie jest miejsce na targowanie się. Dlatego tak bardzo istotna jest rozmowa i ustalenie warunków już na samym początku.

Co warto ustalić i omówić przed ślubem?

Przede wszystkim należy omówić kwestie zarządzania majątkiem. Chodzi o organizację finansów na co dzień, czyli np. budżetowanie, wspólne konto. Należy porozmawiać również o priorytetach związanych z pieniędzmi. Odpowiedzieć sobie, czy wolimy konsumować, czy budować majątek. Należy ustalić, jakim każde z nas dysponuje majątkiem przed ślubem i w jaki sposób tym majątkiem zarządzamy. Trzeba wybrać, czy po ślubie chcemy mieć wspólność majątkową, czy rozdzielność.

Musimy pamiętać, że oboje z małżonków ma obowiązek przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny wedle swoich sił i możliwości.

Zajmowanie się domem i dziećmi jest zaspokajaniem potrzeb rodziny. Jednak kobiety, które decydują się zostać w domu i rezygnują z pracy zawodowej powinny zastanowić się, co gdyby … mąż odszedł, zachorował, zginął w wypadku, albo ona chciała odejść od męża. Należy zastanowić się, co zrobimy w takiej sytuacji. Nie czekać, aż będzie źle. Należy zadbać o zabezpieczenie w postaci własnego majątku w czasie trwania małżeństwa.

Pamiętajmy, że jeśli dzieje się źle w małżeństwie i trzeba skorzystać z pomocy prawnika, to przede wszystkim czas, ale i duże koszty. Czasem jest tak, że tych kobiet po prostu nie stać na to, aby walczyć o to, co im się należy. One nie mają pieniędzy, aby zapłacić specjaliście i przeprowadzić tą całą procedurę. Druga strona wygrywa, bo ma pieniądze.

Jeśli myślimy o rozwodzie, to jak wyjść z tego, aby nie zaczynać od początku?

Rozwód jest trudnym doświadczeniem i wiele osób chce to zakończyć jak najszybciej. Jeśli już poważnie rozważamy kwestie rozwodu, to powinnyśmy pójść poradzić się prawnika. Skłócone strony uciekają się do wszelkich możliwych środków. Dlatego zanim powiemy partnerowi, że rozważamy rozwód, to najlepiej jeszcze przed taką rozmową spotkać się z prawnikiem, który przeanalizuje całą sytuację i podpowie nam, w jakim kierunku mamy zmierzać.

Posłuchaj całej rozmowy:

Rozmowę przeprowadziła Dominika Nawrocka, a test przygotowała Monika Lipowicz.


Posłuchaj innych rozmów z cyklu "Kobiety rozmawiają o pieniądzach"


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!