10 lipca, 2022

Ślub, wesele i pieniądze. Kobiety rozmawiają o pieniądzach

udostępnij

Paulina jest wedding plannerką. Pomaga parom młodym spełnić marzenia i zorganizować wyjątkowy ślub oraz wesele, dzięki czemu przyszli małżonkowie oszczędzają czas, pieniądze i nerwy. Ile aktualnie kosztuje ślub i wesele? Z jakimi wydatkami trzeba się liczyć? W czym może pomóc wedding plannerka? Jak zaoszczędzić?

More...

DN: Ile kosztuje dzisiaj organizacja ślubu i wesela?

PJ: Wszystko zależy od tego, kto finansuje uroczystość. Pary poniżej 30 lat wspomagają się budżetem rodziców. Pary powyżej 30 lat są bardziej świadome i niezależne. Wiedzą z kim i w jaki sposób chcą spędzić ten dzień. Budżet zaczyna się od 50 tysięcy złotych. Nie ma górnej granicy. Wszystko zależy od tego, co sobie para młoda wymarzy.

Ile kosztuje pomoc wedding plannerki i na co można liczyć?

Wiele par myśli, że nie stać ich na wedding plannerkę, czy konsultantkę ślubną. To jest błędne myślenie. Moją główną rolą jest zabezpieczenie państwa młodych na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Trzeba pamiętać, że nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem.

Wynagrodzenie wedding plannerki zależy od województwa i zakresu usług. Koordynacja to rząd kosztów od 2 500 złotych. Natomiast jeśli już dochodzi pełna organizacja z poleceniem podwykonawców i negocjowaniem umów to koszty zaczynają się od 9 tysięcy złotych (województwo mazowieckie). Koszty zależą również od doświadczenia, zakresu organizacji, dostępności i koordynacji podczas samego ślubu i wesela. Para młoda ma przede wszystkim cieszyć się tym dniem, a nie zajmować organizacją i koordynacją usługodawców.

Co poradziłabyś młodym parom w kontekście wydawania pieniędzy na ślub i wesele?

Przede wszystkim staram się odwieźć pary młode od pomysłu, aby brać kredyt na organizację ślubu i wesela. Miałam przypadek pary, która wzięła kredyt i rozwiodła się, zanim ten kredyt spłaciła. Zróbmy wesele dla mniejszej ilości gości, ale na miarę swoich możliwości. Na początku przygotowuję wstępny budżet, aby partnerzy mogli zweryfikować, czy na takie koszty byli przygotowani, czy może chcą z czegoś zrezygnować lub zamienić. Zwykle budżet i tak jest przekraczany o około 20 proc. Możemy zaoszczędzić np. na prezentach dla gości, samochodzie, dekoracjach.

Ile wcześniej trzeba zacząć wszystko przygotowywać?

Najważniejsza jest data i miejsce, które należy zarezerwować już dwa i pół roku wcześniej. Organizacją można zająć się spokojnie rok wcześniej i wtedy umawiamy usługodawców. Im bliżej daty, to musimy decydować się szybciej, z czegoś zrezygnować i liczyć się z wyższymi kosztami.

Myślę, że cena usług jest adekwatna do pomocy, jaką para młoda otrzymuje. To ma być fajny moment w życiu, a nie stresujące wydarzenie!

Drogie Panny Młode, my przede wszystkim chcemy Wam pomóc. Kochamy to! Szczęście na Waszych twarzach to dla nas największa gratyfikacja. Też się wzruszamy. Jesteśmy zaszczycone, że możemy z Wami w tym dniu uczestniczyć. Dajcie nam szansę, a same zajmijcie się przeżywaniem tego dnia i tych emocji. My zajmiemy się całą resztą!

Rozmowę przeprowadziła Dominika Nawrocka, a tekst przygotowała Monika Lipowicz.


Inne odcinki serii "Kobiety Rozmawiają o Pieniądzach". Zobacz!


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!